Feng Shui Felsefesini Evinizde Yaşayın

Son dönemlerde yazılı ve görsel medyada birçok kez yer alan bir konu Feng Shui. Evinizi bu sisteme göre döşemek ve bunun sizlere yansıttığı pozitif elektrikten yararlanmak peki bu nasıl olacak ya da gerçekten işe yarar mı? Yanlış bilinen nokta aslında bu kısım evinizi ya da odanızı ya da ofisinizi otantik eşyalarla süslemeniz ya da yer değiştirmenizin sizlere bir faydası yok Feng Shui tam olarak bu değil.

Feng Shui’nin bir düzeni var elbette ya da bir yerleşim biçi ancak tam olarak eşya düzenleme ya da sıralama işlemi değil. Binlerce yıl önce hayatımıza giren bu yöntem henüz popüler olmaya başladı ve deneyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Feng Shui’ye göre her şeyin her rengin ve eşyanın bir enerjisi var mesele bu enerjiyi doğru kullanmak ve bunun günlük hayata yansıtabilmek.

Feng Shui için gerekli birçok adım var öncelikle üzerinizdeki negatifliği atmanız ve bu işe inanmanız gerekir açıkçası Feng Shui’nin temelinde birazcıkta sizler yatıyorsunuz. Düşünce gücünüz ve pozitif enerjiniz bu konuda sizleri sonuca götürecektir. Bunun yanı sıra 8 tane temel yöntem vardır bu felsefede onları paylaşmak istiyorum.

1 ) Işık, renkli ve her çeşit, bunun yanı sıra aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik(isteğe göre) ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler,süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

Gelin beraber örneklerimizi inceleyelim. Ben özellikle en çok huzura ihtiyacımız olan yatak odası örneklerini tercih ettim.

fengshui-dekorasyon

Oturma odalarından başlayalım. Feng shui felsefesine göre dizayn edilmiş canlı renklerden ve aksesuarlardan faydalanarak dekore edilmiş bir oturma odası.

fengshui-dekorasyon1

Gerçekten içimizi açacak ve feng shui felsefesinin temeli huzur ve enerji verici bir oturma odası daha.

fengshui-dekorasyon2

Gayet şık ve sade şekilde dekore edilmiş bir oturma odası görüyoruz. Gerçekten böyle bir oturma odası hangimize huzur vermez ?

fengshui-dekorasyon3

Kırmızı ve beyazın muhteşem uyumunu yakaladığımız bu oturma dekorasyonunda da görüyoruz ki tercih sadelikten yana olmuş.

fengshui-dekorasyon4

Bu oturma odamızda da duvar da şık tablolar, canlı renkler feng shui felsefesinin karamsarlığa yer vermediğini gösterir nitelikte.

fengshui-dekorasyon5

Az eşya çok huzur sloganını kullanabiliriz aslında. Asyadan esintilerle dekore edilmiş bir yemek masası görüyoruz. Sadeliği seven her kullanıcı için iyi bir tercih olabilir.

fengshui-dekorasyon6

Bu oturma odası ise kullanıcı insiyatifinin de feng shui de temel alınabileceğini gösteriyor.

fengshui-dekorasyon7

Ve evet yatak odaları. Yatak odalarında sadeliğin getirdiği huzur tercih ediyor felsefemiz. Alçak bir yatak kullanılması aslında bizim rahat yataklarımızda bulamadığımız o eski yer yataklarında bulduğumuz huzuru simgeler nitelikte.

fengshui-dekorasyon8

Bu yatak odasın da işte canlı renklerden yana bir tercih yapılmış. Heykel ve diğer aksesuarlar da dikkat çekiyor.

fengshui-dekorasyon9

Felsefenin temeli olan huzur bu yatak odasında da hakim. Karmaşa yok her şey o kadar yalın ki insanın içini açıyor.

fengshui-dekorasyon10

Yine yere yakın bir yatak yine sade yine huzurlu bir ortam. Gerçekten insan huzur buluyor sizce de öyle değil mi ?

fengshui-dekorasyon11

Kırmızının hakim olduğu ve kullanıcıların gayet memnun kalacağı bir dekorasyon örneği değil mi ? Aslında feng shui felsefesiyle yapılan dekorasyon her insana iyi gelebilir diye düşünüyorum.

fengshui-dekorasyon12

Bu yatak odasın da ise tercih beyazdan yana olmuş ama duvar dekorasyonu ve aydınlatma aksesuarı yine bu felsefenin canlılığını göstermiş.

fengshui-dekorasyon13

Ve bonus olarak feng shui felsefesine göre dekore edilmiş bir mutfak. Ev hanımlarımızın zamanının çoğunu mutfakta geçirdiklerini düşünürsek onlara böyle huzur verici, şık bir çalışma ortamı hazırlamak güzel bir jest olur diye düşündüm.

Ben yazıyı hazırlarken çok güzel fikirler edindim umarım sizde okurken evinize bu canlılığı ve ferahlığı taşımaya niyetlenirsiniz. Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle.

Salon Aksesuarları

Salon dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlar çok çeşitli olmakla birlikte farklı kullanım alanlarıyla değişiklik göstermektedir.  Salonlarda kullanılan bazı aksesuar modelleri şunlardır: Duvar saatleri, tablolar, vazolar, yapay ve canlı çiçekler, minik biblolar, şekerlikler, duvar aplikleri, avize ve abajurlar  ve çeşitli süs eşyaları vs . Gördüğünüz gibi seçenek bir hayli fazla. Üstelik dekorasyonu tamamlaması açısından aksesuarların önemi de büyük. Aksesuarları iki gruba ayırmak mümkün. Birinci grup gerçekten gerekli olanlar, ikinci grup ise dekoratif amaçlı süs için kullanılanlar. Gerekli olanların içinde duvar saatleri ve abajurlar gibi seçenekler yer alırken süs eşyaları, biblolar, çiçekler, çerçeveler, örtüler ikinci grup adı altında toplanıyor. Örneğin salonunuza astığınız bir duvar saatinin bir küçüğü de bir konsol ve sehpa üzerinde de kullanılmakta. Canlı çiçekler ise hem salon içindeki dekorasyona yardımcı olurken doğadan bir parçayı salonunuza katmasının keyfide başka.

Salon aksesuarlarımızı seçmeden önce salonumuzda istediğimiz genel havanın ne olacağına karar vermeliyiz. Salonumuz romantik dekorasyonlu mu, modern bir havada mı yoksa klasik bir tarzda mı olmalı? Romantik dekorasyonda daha çok pembe, lila, açık mavi ve de beyaz renkler hakimdir. Dantel motifleri ve çiçek motifleri de romantik salon dekorasyonunda en çok kullanılan ögelerdir. Eğer salon mobilyalarımızda örtü tercih ediyorsak bunlar çiçek baskılı keten kumaşlardan yapılmış olabilir. Diğer bir alternatif olarak tercih edebileceğimiz dantel dokulu örtülerimizde oldukça şık bir görüntü yaratacaktır. Canlı veya yapma çiçekler, güzel anılarımızı canlandıracak renkli çerçeveler, renkli şamdanlar da bu tarzın vazgeçilmezlerindendir.Eğer modern bir salon tercih ediyorsak; büyük rakamlı farklı tasarlanmış duvar saatleri, halılarımız ve perdemizin renkleriyle uyumlu biblolar ya da büyük bir salona sahipsek heykeller, iç dünyamızı yansıtan bir yağlı boya tablo salonunuza oldukça modern ve yenilikçi bir hava katacaktır. Klasik tarzda bir salon olmazsa olmazlarımızdan ise osmanlı motifli fabrikasyondan öte el emeği vazolar, şekerlikler ve biblolar tam da aradıklarımız…Klasik tarzdaki salonumuzda mobilyalarımız için örtü tercih ediyorsak bunlar dore, lame detaylı ya da geleneksel motiflerle süslü parçalar olmalıdır. Aydınlatıcılarda dekorasyonumuzun önemli parçalarından romantik salonlarda seçiceğimiz pembe çiçek motifli inci detaylarla süslü bir abajur; modern salonlarımızda düz renkli geometrik desenli cam avizeler, sade bambu detaylı avizeler, ya da spot lambalar klasik salonlarımızda ise saray havası yansıtan kristal camlı taşlarla süslenmiş avizeler iyi bir bütünleyici olacaktır.

Hangi tarzda olursa olsun şüphesiz ki tüm salon aksesuarlarımız göz yormaması ve şık görünüm yansıtması için birbiriyle ahenkli olmalıdır. Aksi takdirde seçtiğimiz parçaların herbiri çok şık çok değerli parçalar olsa dahi istediğimiz havayı vermeyecektir. Bu nedenle alacağınız her aksesuar aslında bir bütünün ayrıntılarıdır ki bu dekorasyonu oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Kalabalık salonları sevenler aksesuar kullanımında sınır tanımazken sadelikten yana olanlar tercihlerini daha çok gerekli aksesuarlardan yana kullanırlar.Aman ne kadar az olursa o kadar iyi diyenlerimiz bile envai çeşit aksesuarların o cezbeden modellerine dayanamıyor ve alıyoruz. Gereksiz alınan süs eşyaları da sonrasında biraz sıkıntılı olabiliyor. Görselliğin dışında hanımların gereksiz parçaların temizliğinden hiç hoşlanmayacakları kesin ve kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle iyi seçim yapmakta yarar var. Nitekim şıklık aslında detaylarda gizli. Sade bir duvarı alacağınız hoş bir tablo ile hareketlendirirken , boş duran bir konsolu minik biblolarla harika bir köşe haline getirebilirsiniz. Doğru aksesuar seçimi doğru dekorasyonu,doğru dekorasyonda evimizdeki şıklık ve zerafeti ortaya çıkaracaktır

 

Salonlarda Yaz Esintisi

Evlere sığamayacağımız güneş dolu günler geldi çattı. Evde geçirilen zamanı daha kaliteli ve keyifli hale getirmek için en sık seçilen yöntem ise dekorasyonda değişilik yapmak. Duvar rengini, mobilyaları, aksesuarları çeşitlendirmek ya da değiştirmek evde vakit geçirmeyi daha eğlenceli kılıyor. Atalarımızın “Tebdil-i mekanda ferahlık vardır.” sözü de bunu en iyi açıklayan sözdür heralde. Renklerin anlamlarını, yeni mobilya ve aksesuar trendlerini bilirseniz, çok daha sağlıklı ve şık bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Geniş evlerde yukarıdaki gibi çok renkli mobilya ve aksesuarları kullanmak çok şık durabilir. Dar evlerde karmaşık bir görüntüye sebep olabilir.

Salon Dekorasyonu

Beyaz mobilyalarınız varsa yastık ve yastık kılıflarını değiştirerek yaza güzel bir hazırlık yapabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Mat deri mobilyaların renkli olanları spor bir dekorasyon tarzı isteyenler için rahatlıkla kullanılabilir.

Salon Dekorasyonu

Bu yaz farklılık olsun derseniz yukarıdaki gibi duvar kağıtlarını salonlarınızda kullanabilirsiniz. Sonraki mevsimlerde duvar kağıtlarını kaldırabilir ya da değiştirebilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Orta sehpalarında yukarıdaki gibi çok şık ve renkli modeller ortaya çıkmaya başladı. Yukarıdaki kırmızı model salona farklı bir hava katmış.

Salon Dekorasyonu

Koltuk şalları ve yastıkları büyük değişiklikler yapamayacak olanlar için mükemmel bir alternatif olabilir.

Salon Dekorasyonu

Soyut ya da somut temalı yaz renklerini barındıran tablolarla salonunuzda yaz esintisini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Sade ve tek bir rengin tonları olan bir salonunuz varsa bir halı ya da yazlık kilim ile salonunuzu renklendirebilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Bütün koltuk takımını değiştirmek yerine tek bir koltuk ya da berjer ile bile salonunuzda farklılık yaratabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Çiçekler salonu yaza hazırlamanın en basit yoludur. Renklerde bir değişiklik yapamıyorsanız mutlaka çiçekleri kullanın.

Salon Dekorasyonu

Perdeler salonun genel havası hakkında fikir verirler. Renkli perdeler ve uyumlu yastık kılıfları ile salonunuzda mükemmel bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu

Televizyon üniteleri de renklendi. Bu modelleri incelemenizi tavsiye ederim. Çok şık tv ünitesi modelleri satılıyor.

Salon Dekorasyonu

Beyaz mobilyalar ile hemen her rengi kullanabilirsiniz. Yukarıdaki renk salonlara en çok yakışan renklerden bir tanesidir.

Salon Dekorasyonu

Mavinin açık tonları yaz için uygun tonlardır. Beyaz ile kombinlemeyi denemenizi tavsiye ederim.

Salon Dekorasyonu

Birden fazla renk kullanacaksanız aynı tonları başka aksesuarlarda da mutlaka kullanın.

Salon Aydınlatma Fikirleri

Salon aydınlatmada alışılagelmiş avize modası hala liderliğini koruyadursun, çok farklı aydınlatma alternatifleri de salonlardaki yerlerini almaya başladılar. Söz konusu aydınlatma olunca zevkler ve hassasiyet ön planda oluyor. Çok ışık sevmeyenler daha loş bir salon isteyebiliyor. Yatak odası ve banyo gibi alanlarda aplik gibi seçenekleri kullanmak mümkün. Peki bu ve bunun gibi aydınlatma aksesuarlarını salonda da kullanabilir miyiz? Neden olmasın? Şuan avizelerden sonra salonlarda en sık kullanılan aydınlatma aksesuarları lambader, spot, aplik, abajur ve dekoratif sarkıtlardır. Bunlar aynı anda tek olarak kullanılabilecekleri gibi, birden fazla farklı aydınlatma aksesuarı aynı anda salonda da kullanılabiliyor.

Avizelerden başlayalım. Söylediğim gibi avizeler hala evlerde en sık kullanılan aydınlatma aksesuarlarıdır. Tasarım olarak çok değişmiş olsalar da liderliklerini sürdürüyorlar. Avize seçimi salonun dekorasyonuna göre değişiyor. Klasik avizelerin çok büyük bir çoğunluğu taşlı oluyor. Eski ihtişamlı avize modelleri hala çok seviliyor. Bu modellerin dışında modern parlak metal renklerinde avizeler de yine en çok tercih edilenler arasındaki yerini alıyor. Avizelerde yeni gözde sarkıtlar. Uzunlukları tasarıma göre değişen sarkıtlar tasarım olarak da klasik ve modern diye ayrılabiliyor. Tabii ki country ve retro gibi farklı tarzlar için de alternatifler var. Sarkıtlarda bu yılın modası küre şeklinde örme gibi duran zarif modellerdir. Bu modeller çoğunlukla iç kısmı görünen tasarımlar şeklinde üretiliyor. Salonlar için bu modeller oldukça şık.

Amerikan mutfak olan salonlarda aydınlatma birden fazla seçenek kullanılarak sağlanıyor. Mutfak tarafında salon ile mutfağı ayıran tezgah kısmının üstüne denk gelen lambalarda yeni moda yine sarkıtlar. Yalnız buralarda kullanılan sarkıtlar uzun ve küçük başlık kısımları olan sarkıtlar oluyor.

Salonlarda kullanımı en çok yaygınlaşan bir diğer aydınlatma aksesuarı lambaderdir. Hem geniş hem dar salonlarda kullanılabilen lambaderler özellikle modern dekorsyonlarda sıkça tercih ediliyor. Klasik bir aksesuar isteyenler için ise yine taşlı lambaderleri bulmak oldukça kolay. Salon için seçilen lambaderler yemek masasına ya da oturma takımına yakın olarak konumlandırılıyor. Özellikle spot aydınlatmanın olduğu evlerde aksesuar olarak lambaderleri tavsiye ederim.

Aplikler yine çoklu aydınlatmayı tercih edenler tarafından hoş görünümleri için kullanılabiliyor. Çift ya da tek olarak bir duvarda siz de tercih edebilirsiniz. Ancak apliklerin yatak odalarına da çok yakıştıklarını hatırlatalım.

Koltuk Takımları

Salon koltuk takımlarında ev dekorasyonuna uygun mobilyaların bulunması eskiye nazaran çok daha kolay. Modern, klasik ya da farklı tarzlarda bir dekorasyonun uyumlu parçaları bütünleyici bir etki yaratır. Ancak uyum bazen zıtlıktan doğar. Tarzları birleştirmek ve zıtlıkları kullanmak özgün ve şık bir tasarım yaratmak için kullanılabilir. Koltuk takımlarında da bu zıtlıklar ve farklı tarzlar bir arada görülebilir. Eski trendlerden farklı olarak koltuk takımlarındaki mobilya sayısı da yeni takımlarda değişiklik göstermeye başladı. L koltukların salonlarda yaygınlaşması ile birlikte salon dekorasyonlarında ciddi bir değişiklik görülüyor ve bu değişiklik oldukça şık.

Koltuk Takımları

L koltuklarda tek yerine çift renkler, çizgiler ya da karşıt desenler kullanılabilir. Bu derin bir şıklık yaratır.

Koltuk Takımları

Asimetrik ya da yumuşak kesimler de koltuk takımı modellerinde kullanılıyor. Salondaki diğer mobilya ve aksesuarlarla bu asimetriyi zenginleştirebilirsiniz.

Koltuk Takımları

Deri koltuk takımları renk zenginliği açısından da hala keyifle kullanılmaya devam eden mobilya türlerindendir. Ahşap ile rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.

Koltuk Takımları

Tek renk koltuk takımlarında canlılık isteyenler bunu yastıklar ve koltuk örtüleri ile sağlayabilirler. Halı da yine yardımcı olacaktır.

Koltuk Takımları

Ek aksesuarların yanı sıra koltuk takımlarında renkli ve desenli modelleri de bulabilirsiniz. Çok karmaşık bir görüntü istemiyorsanız duvarlarda ve diğer mobilyalarda sadeliğe gidebilirsiniz.

Koltuk Takımları

Sedir şeklinde bir takım da bulabilir ya da oluşturabilirsiniz. Salonlarda çok sık tercih edilmiyor ama zevkinize göre yaptırmanız da mümkün.

Koltuk Takımları

Klasik koltuk takımlarında tekli koltuk için ekstra yer yoksa iki çift kişilik koltuk şeklinde bir takım da bulabilirsiniz.

Koltuk Takımları

Eğer L koltuk istiyorsanız ve ekstra tekli koltuklar için yeriniz yoksa yukarıdaki gibi dekoratif sandalyeler de tercih edebilirsiniz.

Koltuk Takımları

Koyu renkler temizlik açısından daha kullanışlı oluyor. Ancak bunaltıcı bir hava yaratmamak için ışık alan ya da açık renk duvarlara sahip bir salonda kullanın.

Koltuk Takımları

U şeklinde koltuklar küçük salonlarda kullanılabilir. Daha kullanışlı olacaktır. Ancak salonun çok da dar olmamasında fayda var.

Koltuk Takımları

Klasik koltuk takımları düşünüldüğü gibi eskimiyor. Aksine çok derin ve ağır bir görüntü oluşturarak şıklık yaratıyorlar.

Koltuk Takımları

Modern koltuk takımlarında görmeye alıştığımız modellerin dışında farklı renk ve tasarımlarda takımlar bulmak da mümkün.

Koltuk Takımları

Zıt renklerin öneminden sıklıkla bahsediyoruz. Yukarıdaki gibi beyaz ile rahatlıkla kullanılabilen daha birçok mobilya rengini siz de değerlendirebilirsiniz.

Koltuk Takımları

Minimalist koltuk takımlarını isteyenler için hem modern hem klasik birçok renk ve desende birçok model bulabilirsiniz.

Koltuk Takımları

Koltuk takımlarında hepsi aynı renk ve desende olacak diye bir kesinlik yok. Koltuk kılıfları ve örtüleri ile tekli ve uzun koltukları birbirinden ayırabilirsiniz.

TV Ünitesi Modelleri

Televizyon sehpa ve masaları yerlerini televizyon ünitelerine bırakmaya başladı. Tüplü televizyonların da sayılarının hızla azalması ile birlikte tv üniteleri salon mobilyalarının ayrılmaz parçalarından bir tanesi haline gelmeye başladı. Eskiden televizyon ile birlikte salonda küçük bir yere sahip olan televizyon sehpalarının yerini, hem televizyonu hem kendisini ön plana çıkaran tv üniteleri aldı. Hatta bazen tv ünitesi televizyonun kendisinin bile önüne geçiyor. Birçok farklı renk ve yapı malzemesinin bir araya getirilmesi ile tasarlanan yeni tv ünitesi modellerinde salona göre istenilen ebatlarda ve şekillerde seçenekler bulmak artık oldukça kolay. Tabii ki sadece modele bakarak bir seçim yapmak çok da mantıklı olmayacaktır. İhtiyaçları ve kısıtlamaları da göz önünde bulunmak gerekir.

Şuanki tv ünitesi modelleri arasından bir tercih yaparken ilk yol ayrımı televizyonun konumunda ortaya çıkıyor. İki alternatif var. Televizyonu duvara veya üniteye monte etmek ya da ünitenin üzerinde kullanmak. Ünite üzerinde kullanımda modeller biraz farklılık gösterebiliyor. Televizyonun koyulduğu alt kısımda çoğunlukla CD veya DVD oynatıcıları koymak için çekmeceler ya da normal kullanım için raflar bulunuyor. Diğer tv ünitesi modellerinde de bu böyle ancak bu modellerde tv ünitesinin alt kısmı daha küçük oluyor. Duvara monte televizyonlar için tv ünitesi modelleri ise yine alçak ve daha minimalist modeller oluyor. Ünitesinde televizyonu monte etmek için bir alan bulunan modellere gelecek olursak, bunlar diğerlerine nazaran daha yüksek ya da daha çok gözü bulunan modellerdir. Şıklık açısından bir ayrım yapmak mümkün değil, her birinde gayet şık tasarımlar var.

Tv ünitesi modellerindeki bir diğer yol ayrımı ünitede kullanılan yapı malzemeleri hakkında oluyor. Çok büyük bir çoğunlukla tv üniteleri ahşaptan yapılır. Ahşaptan yapılan bu ünitelerde ise 3 farklı görüntü ortaya çıkar. Bir tanesi parlak tv ünitesi modellerinde kullanılan bir cila çeşidi olan lakenin kullanıldığı modellerdir. Bu, görmeye en alışık olduğumuz tv ünitesi modelidir. Ahşap türü görüntüyü değiştiren bir diğer unsur. Bilinen ahşap türlerinin dışında barok tv üniteleri de country tarzı daha çok sevenler için çok iyi bir alternatif. Son olarak ahşap tv ünitelerinde farklı bir cila ve işçilik ile eskitme yapılarak farklı modeller de üretiliyor. Bunlar da yine sevenlerin dikkatini çekecek türden.

Tv ünitesi seçerken modelin dışında üniteyi kullanacağınız duvarın büyüklüğü, televizyonun ekran genişliği ve salonun diğer mobilyalarında kullanılan renkler üzerinde durulması gereken önemli konulardandır. Televizyonun konulduğu ünitenin dışında raflar, duvara monte ya da yere sabit dolap veya çekmeceler de takımın içinde bulunur. Yine tv ünitesi alırken bunların da kaplayacakları yeri düşünerek bir model seçin. Son olarak kullanışlı modelleri tercih etmenizi de tavsiye ederim.

Seperatör Modelleri

Bazen odaları bazen de geniş odalardaki alanları birbirinden ayırmak için kullanılan dekoratif bölmelere seperatör deniyor. Seperatörler ekstra bir duvara ihtiyaç duyulmaksızın tek bir odayı iki parçaya bölmeye yardımcı oluyorlar. Aklınıza gelebilecek hemen her yapı malzemesinden üretiliyor olan seperatörler zevkinize göre modern ya da klasik bir tasarıma sahip olabiliyor. Düz bir blog gibi görünmediklerinden bulundukları odaya ferah bir hava da katıyorlar. Salon, yatak odası, yemek odası, çocuk odası gibi hemen her alanda rahatlıkla kullanılabiliyorlar.

Ofislerde ve salonlarda görmeye alışık olduğumuz seperatörlerin evlerdeki rolü biraz daha naif. Ayrı bir mobilya gibi düşünebilirsiniz. Ancak evinizde şık bir seperatör oluşturmanın da yolları yok değil. Birincisi bitkiler. Yeşili ve saksıları kullanarak çok şık seperatörler oluşturabilirsiniz. Görsellerde fikir verebilecek bitkili seperatörleri bulabilirsiniz. Bu seperatörler çoğunlukla dış cephelerde ya da antrelerde kullanılıyor. Bir diğeri ise tüller. Tüller de doğru kullanıldığında çok şık seperatörler haline gelebiliyor. Yatak odalanızda bir seperatöre ihtiyacınız varsa tülleri bir düşünün. Ve eski kapılar. Galeride de görebileceğiniz gibi ahşap kapılar gibi eski mobilyalarınızı dilediğiniz renklere boyadıktan sonra bir araya getirerek retro bir seperatör oluşturabilirsiniz.

Hem seperatör olsun hem de işe yarasın, kullanışlı olsun diyenler için de birçok farklı alternatif var. Bir tanesi kitaplıklar. Çok gözlü açık kitaplık ve raf şeklinde bir seperatör hem kitaplarınız hem biblolarınız için çok işinize yarayacaktır. Bir diğeri televizyon üniteleri. Televizyon üniteleri ayırmak istediğiniz iki alan arasına konulduğunda şık bir seperatör olarak da kullanılabiliyor. Tabii ki ünitenin arkasında taş, ahşap ya da betondan bir yapı gelmek durumunda. Fotoğraf çerçeveleri şeklinde seperatörler de bulabilirsiniz. Alt alta ve yan yana fotoğraflarınızı koyabileceğiniz şık bir oda seperatörü temin edebilirsiniz.

Son olarak satışta olan seperatörlerden bahsetmek istiyorum. Buzlu camdan yapılan seperatörler genellikle yatak odaları ile ebeveyn banyolarını ayırmak için ya da dış cephelerde kullanılıyor. Ahşap seperatörler bir başka alternatif. Metal ve ferforjeler ise salon dahil olmak üzere hemen her odada kullanılabiliyor. Bir de tavana asılan ip şeklindeki seperatörler var. Bunlar daha çok odalarda kullanılıyor. Desen konusunda her birinde yeterince farklı seçeneğiniz var. Renk seçeneğinde de aynı şekilde.

TV Koltuğu Modelleri

Televizyon izleme oranının en yüksek ülkelerden bir tanesi maalesef Türkiye. Televizyon başında kalma süresi en yüksek olan ülkelerden bir tanesi de yine biziz. Özellikle akşam saatlerinde mesaiden sonra dizi veya film izlerken rahat etmek gün içerisinde hepimizin hayali olabiliyor. Dijiturk koltuğuyla birlikte evlerdeki yeri artan TV koltukları da bu hayali besleyen mobilyalar arasındaki yerini aldı. Tv koltuklarını berjerlerden ve tekli koltuklardan ayıran belli başlı özellikler var. Ayrıca tv koltuklarını da kendi aralarında tasarım açısından birbirinden ayıran özellikler mevcut.

Tv koltuğu tasarımlarımdan bir tanesi ayak kısmında ekstra mobilyanın bulunduğu tasarım modeli. Bu modeller için tekli koltuklardan biraz daha fazla yer gerek duyuluyor. Yani bu model için biraz daha geniş salonlara ihtiyaç var. Renk olarak çok fazla alternatifiniz mevcut, istediğiniz her rengi bulabilirsiniz muhtemelen. Yapı malzemesi olarak ise başta deri olmak üzere pamuk ve hasır gibi birçok kumaş da kullanılıyor. Deriler şık görünse de düşünüldüğü kadar rahat olmuyor. Eski ağırlıkları ise yok. Yani insanlar eskisi kadar tercih etmiyor. Tek parça bu tasarımlar demir kısmı yerden dilediğiniz kadar yükselebilen ya da alçalabilen mekanizmalara sahip modelleriyle de üretiliyor.

Bir diğer tasarımda ise tekli koltuk görünümü kullanılıyor. Bu modelleri çekyat gibi düşünebilirsiniz. Ayaklarınızı uzatmak için ayrılmış mobilya kısmı koltuğun altında bulunuyor. İstediğiniz zaman tv koltuğu istediğiniz zaman ise normal tekli koltuk olarak kullanabilirsiniz. Bu modellerde ilk modeldeki gibi çok fazla yere ihtiyaç olmuyor. Yine renk ve kumaş konusunda istediğiniz kadar seçeneğiniz var. Bu modellerde retro ve country tasarımların yanı sıra modern tasarımlar da üretiliyor.

Tek kişilik tv koltuklarının yanı sıra çift kişilik olanları da satışa sunuluyor. Bu modeller normal iki kişilik bir koltuk tarzında oluyor ve ayaklarınızı uzatmanız için olan kısım açılıp kapanabiliyor. Çoğunlukla deri üretilen çift kişilik televizyon koltuklarının en güzel yanı kalabalığa elverişli olması. Tek kişiliklerle takım halinde de rahatlıkla bulabilirsiniz. Aynı şekilde L şeklindeki koltuklarda da tv koltuğu modifikasyonu bulunabiiliyor. Bunun için ilgili mağazaya sormanız yeterli olacaktır.

 

 

Dekoratif Şömine Modelleri

Eskilerin zorunlu ısınma gereçleri bugünün alternatif dekorasyon ürünlerinden bir tanesi oldu. Şömineler hala dağ evlerinde birincil ısınma alanları olsa da günümüzde birbirinden farklı tasarımlarıyla bugün modern dekorasyonun bir parçası haline geldi. Şöminelerin her eve girememesinin önemli sebeplerinden bir tanesi baca için havalandırma iken bir diğeri salonlarda yeterli alanın bulunmaması idi. Ancak yeni tasarımlar bütün bu sebepleri ortadan kaldırıyor.

Dekorasyon açısından şömineleri ikiye ayıracak olursak ilk yol ayrımı açık alan ve kapalı alan şömine modellerinde ortaya çıkar. Şömineler sadece salonlarda ya da yatak odalarında değil balkonlarda ve bahçelerde de kullanılabilen yapılardır. Yeni tasarımlarda ev içi şömine modellerinde seçenek çok fazla olduğu gibi ev dışı alanlar için de yükseklik ve kullanılan yapı malzemesi açısından çok fazla alternatif bulmak mümkün.

Hem açık hem kapalı alan şöminelerinde farklılık gösteren bir diğer ayrıntı ise şömine bacasında yatıyor. Eski tasarımlardan farklı olarak artık bacasız şömineler de mevcut. Bacasız şömineler açık alan ya da kapalı alanda üretilmelerine göre farklılık gösteriyor. Açık alan bacasız şöminelerinde sadece dekoratif bir ateş kısmı bulunuyor. Kapalı alanlarda ise bacasız şömineler çoğunlukla elektrikli oluyor. Elektrikli şöminelerde odun ile ateş yakmadığınızdan duman problemi de ortadan kalkıyor. Buradaki yapı ocaklardaki yapı ile hemen hemen aynı. Bacalı şöminelerde ise baca eskisi gibi şömineye bitişik olacak diye bir zorunluluk yok. Davlumbaz tarzı bir görüntü ile ocak ve baca birbirinden ayrı da olabiliyor.

Son olarak kullanılan yapı malzemelerinden bahsetmek istiyorum. Eski şöminelerde kullanılan ağırlıklı yapı malzemesi taştı. Pişirilmiş toprak ve ateş tuğlaları diğer alternatiflerdi. Bugünkü tasarımlarda ise seçenek dikkat çekecek kadar çok arttı. Cam ise bu yapı malzemelerinin başında geliyor. Şeffaf aksesuarları sevenler için cam şömine modelleri oldukça ideal görünüyor. Metal alaşımlar ise bir diğer alternatif. Siyah, gri ve beyaz ağırlıklı renkler olmak üzere su damlası şeklinde bile metal bir şömine modeli bulmanız mümkün. Duvar paneli şeklindeki şömineler de çok şık. Eğer yeterli alanınız varsa bu şömine modellerini özellikle tavsiye ederim.

Dresuar Modelleri

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan dresuar, antreler başta olmak üzere evin hemen her yerinde kullanılabilen mobilyalardır. Klasik model dresuarların en belirgin özellikleri uzun bacak boyları uzun ve çoğunlukla uzun ve dar üst bölümleridir. Sehpayı andıran bir görüntüsünün olmasıyla birlikte, sehpa olarak değil dekorasyon amaçlı olarak kullanılır. Dresuarlarda kullanılan genel yapı malzemeleri ahşap veya metaldir. Evinizin dekorasyonuna göre dilediğiniz yapı malzemesini tercih edebilirsiniz.

Dresuarların evlerde en sık kullanıldığı bölüm antreler. Bunun birinci sebebi evin girişine sevimli ve özellikle çok uzun ve geniş antreler için “kalabalık” ve düzenli bir hava katmak. Siz de eğer geniş ya da uzun bir antreye sahipseniz, bu alanı şık ve sevimli bir şekilde doldurabilecek olan dresuarlardan faydalanabilirsiniz. İkinci sebep ise eve girişte anahtar gibi küçük objeleri bırakabileceğiniz bir alan yaratmak. Çoğunlukla dekorasyon amaçlı kullanılsa da bir işlev kazanmaları açısından da yardımcı olabilecek mobilyalardır. Antre kullanımlarının yanı sıra salon, yatak odası ve hatta banyolarda da dresuarların rahatlıkla kullanabilirsiniz. Salonlarda ve yatak odalarında çoğunlukla bir vazo ya da şamdan ile kullanılan dresuarlar, banyolarda küçük aksesuarlarla ortamı hareketlendirmek amacı ile kullanılıyor. Siz de evinizin istediğiniz herhangi bir bölümünde farklı aksesuarları dresuarları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dresuar tasarımlarının da zaman içerisinde çeşitlendiğini düşünürsek, bugün ev ya da ofis dekorasyonunuza uygun birden fazla model ve tasarımı bulabilmeniz mümkün. Modern tasarımların birçoğundan farklı olarak klasik ve retro tasarımlarda çekmece bulunmuyor. Sehpa görüntüsüne daha yakın ve sadece dekorasyon amaçlı olan bu tasarımları özelllikle antrelerde tercih edebilirsiniz. Yeni tasarımların bir kısmında ise kullanışlılığı arttırmak açısından çekmeceler de kullanılmış. Eğer sadece dekorasyon olmasın, biraz da işime yarasın diyorsanız bu çekmeceli modelleri incelemenizi öneririm. Çok fazla yer kaplamadıkları için çekmeceli dresuarları antre ve banyo da dahil evin hemen her yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çekmeceli modellerin yanı sıra, bacak kısmına monte edilmiş rafların olduğu tasarımlar da mevcut. Görünür bir yerde durmasını istediğiniz eşyalarınız için bu tarz raflı dresuarlar oldukça ideal. Raflı dresuarlar çoğunlukla antre ve banyolarda kullanılıyor.

Evinizin dekorasyonuna göre hem modern hem retro ve klasik bir çok dresuar modelini rahatlıkla bulabilirsiniz. Özellikle geniş odalara, salona ve banyoya sahip evlerde hoş bir görüntü yakalayabilmek için dresuar modellerini kullanabilirsiniz. Evinizin ya da mobilyalarınızın ve ev aksesuarlarınızın renklerine uygun dresuar modellerini de rahatlıkla bulabilirsiniz.