Satranç Takımları

“Gerçek gibi” hissini artık hemen her alanda arıyoruz: Filmlerde, kitaplarda, sanatta, cep telefonlarında, bilgisayar oyunlarında ve tabii ki hobilerimizde. 3D günlük ihtiyaçlarımızın bir parçası haline geldi. İçindeymişiz gibi hissetmeyi çok sevdik. Satranç da eskilerden beri ağırlığını koruyan zekâ oyunlarından bir tanesi olarak bu gerçeklik ihtiyacına ayak uydurmaya başladı. Satranç takımlarındaki çeşitlilik de güncel olanı takip etmeye mahkûm artık. Eskisi gibi sadece oynanmak istenildiğinde çıkarılan bir oyun takımı değil, ev dekorasyonunun şık ve ağır başlı parçalarından bir tanesi oldu.

Teknoloji ile birlikte günlük kullandığımız cihazlar küçüldü malumunuz. Ancak aynı durum her aksesuar için geçerli değil. Bunlardan bir tanesi de satranç takımları. Takımları daha şık yapmak için küçültmek yerine öncelikli olarak taşların tasarımlarında çeşitliliğe gidildi. Hem taşları hem de satranç tahtasını bir bütün haline getirmek için ise konseptler oluşturuldu. Bu konseptlerden bir tanesi “sevilen filmler” konsepti. Star Wars, Yüzüklerin Efendisi, Batman ve Aliens bunlardan sadece birkaç tanesi. Bu filmlerin karakterleri kullanılarak taşlar yeniden oluşturuldu. Yüzüklerin Efendisi için örnek vereyim mesela. Bu konseptte piyonları filmdeki Org’lar şeklinde tasarlamışlar.

    

Tabii ki sadece filmler kullanılmıyor satranç takımı modellerinde. Bir diğer konsept ise tarih. Tarihi karakterler ve özellikle savaş meydanı konsepti sıkça kullanılan öğelerden bazıları. Biraz araştırırsanız Seyit Onbaşı’lı satranç takımları bile var. Takımlarda değişen başka bir unsur ise yapı malzemesi. Çeşitlilik çok fazla. Eski ahşaplar hala tasarımdaki yerini korurken onun yerini alan birçok farklı yapı malzemesi de var. Bir tanesi cam. Cam satranç takımları oldukça sade ve şık duruyorlar. El örgüsü takımlar bile var. Birbirinden farklı iplerin kullanıldığı el örgüsü satranç takımları çoğunlukla salonda kullanılmıyor. Parlak taşlar da bu aralar çok moda. Pırıl pırıl bir satranç takımı istiyorsanız bu taşlardan yapılmış bir takımı tercih edebilirsiniz. Modern bir havası olsun diyenler için ise metal satranç takımlarını öneriyorum. Siyah metalin kullanıldığı bu takımlar özellikle modern evlerde oldukça şık duruyor.

Satranç takımları hediye olarak da tercih edebileceğiniz aksesuarlardadır. Özellikle tasarımların bu kadar çeşitlendiği ve güzelleştiği bu aralar şık bir hediye olarak satranç takımlarından  yararlanabilirsiniz. 30 TL ile 300 TL fiyat aralığında birçok model ilgili mağazalarda ve internet sayfalarında satışa sunuluyor.

Bu yazı Genel kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.