Söğüt Ağacı

0
5502

Söğüt ağacının o güzel görüntüsünden bahsetmek istiyoruz öncelikle. Doğaya ait her tür bitki çok özel elbette ama insan yine de ayrı ayrı hayranlık duymadan da edemiyor. Söğüt ağacı yazın gölgesinde oturup kitabınızı okuyabileceğiniz ve gölgesinde huzurla bir gün geçirebileceğiniz bir ağaç. Hani kart postallarda vardır ya, göl kenarlarında dallarını aşağılara kadar sarkıtır işte o söğüt ağacının güzelliği resimlere kadar varır. Malum yoğun kentleşme nedeni ile kaybolup giden doğayı bahçelerde ve bina önlerinde yaşatmaya çalışıyoruz. Artık çok fazla göremediğimiz bu güzel ağacı bahçe için kullanılacak ağaçlar arasına yerleştirmenizi öneriyoruz. Bahçe kültürü olanlar bilirler ki bir ağacın altında içilen kahvenin de çayın da keyfi başkadır. Hep söylediğimiz gibi her alanı doğadan bir parça için ayırmak hiç de zor değil, yeter ki isteyin. Söğüt ağacının bakımı hiç de zor değil. Bahçe dekorasyonu için tercih edebileceğiniz görsel olarak güzel ağaçlardan da biri. Söğütler genelde nemli toprakları severler. Bu nedenle daha çok dere kenarlarında ya da su kenarlarında büyürler. Bahçelerde de bu alanı yaratmanız hiç zor olmayacaktır.

    

 

 

Dekoratif açıdan da minik bir göl ve etrafında söğüt ağacını kullanabilirsiniz. Söğüt ağaçlarının yaprakları ince ve uzundur. Oldukça esnek dalları sepet yapımında kullanılmaktadır. Söğüt ağaçları hızlı büyüyen ağaçlardır. Boyu yaklaşık 25-30 metre kadar uzayabilir. Aşağıya doğru sarkan dalları 10-15 metre uzunluğa kadar çıkabilirler. Söğüt ağaçlarında bulanan bir madde aynı zamanda ilaç yapımında kullanılmaktadır. Çok uzun yıllar evvelinden bu yana ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan söğüt ağacı yaprakları halen ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Uzun dalları ile sıcak yaz aylarında serin bir sığınak gibidir söğüt ağaçları. Dalları uzun ve esnek olduğundan karşılıklı büyüyen yaprakları da kenarlardan sanki bir püskül edası ile havalanır rüzgar estikçe. Şayet bir ağaçlık alanınız varsa bahçenizde tercih edeceğiniz ağaç seçeneklerinden biri olmalıdır söğütler. Verdiği hoş huzurun yanı sıra görsel olarak da güzel bir ağaçtır söğüt ağacı.

 

Önceki İçerikÜtü Modelleri
Sonraki İçerikServis Arabası
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.