Spot Işık Modelleri ve Fiyatları

0
5895
spot ışık modelleri

Bulunduğumuz çok sayıda mekanda değişik ışıklandırma sistemleri görürüz. Bu mekanlar bir mağaza, bir iş yeri, ev, tarihi bir mekan ya da bunlara benzer başka yerler olabilir. Işıklandırma şekli atmosferi oldukça değiştirir. soğuk bir mekanı sımsıcak bir havaya büründürebilir. Sıcak bir mekanın da soğuk görünmesine sebep olabilir. Bu sebeple yapılan tercihler oldukça önemlidir. Önceki makalelerimizde avizelerin ortamı ne kadar farklılaştırdığından bahsetmiştik. Bugün ise avizelerden çok daha farklı bir görünüme sahip olan spot ışıklar üzerinde duracağız.uzun yıllardır kullanılmakta olan bir ışıklandırma sistemidir. Bir platform içerisine yuvarlak küçük oyuklar açılarak, küçük ampulleri olan spotlar buralara yerleştirilerek bağlantıları yapılır. Bu platformlar vazen bir tavan, bazen bir kartonpiyer, bazen de alçıdan yapılmış bir niş olabilir. Niş uygulamalarında genellikle farklı tasarımlar uygulandığı için spotların yerleşimi de oldukça estetik olabilmektedir. Dolayısı ile dekoratif olarak mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır.

Spotları alışverir merkezlerinde ve mğazalarda genellikle görürüz. Bu tarz mekanlarda çok fazla terih edilen spot ışıklandırma sistemleri, evlerimizde de değişik tasarımlarla kullanılmaktadır. Spot ışıklar bazı evlerde tek başlarına kullanılırken, bazı evlerde kombinasyon yaratılarak avizelerle birlikte de kullanılabilmektedir. Bu tamamen kişisel zevklerle ilgili bir durumdur.

    

Spot fiyatlarından bahsedecek olursak; Bu durum oldukça değişkendir. Çünkü kullanılan spot ışığın teknolojisine, uygulamasına göre fiyatlar çok fazla farklılık göstermektedir. Örneğin Led spot lambalar ve normal spot şambalar arasında fark vardır. Bu sebeple ilgili satış noktalarından fiyat almak daha mantıklı olacaktır. Bazı spot modellerine bakacak olursak :

spot modelleri

Yukarıdaki spot lamba uygulamasında bahsetmiş olduğumuz gibi, avize de kullanılmış. İkisi mükemmel bir uyum halinde ortaya çıkarılmış ve ortaya çıkan sonuç gayet başarılı. Buna benzer tasaımların çoğu mekanda uygulandığın gözlemleyebiliriz. Fakat profesyonel ellerden çıkmış olması önemli bir konu.

spot ışık modelleri

Bu modelde ise oval bir şekil verilmiş platform üzerinde kullanılan spotları görüyoruz. Bu uygulamayı da çoğu mağazada gözlemleyebiliriz. Bazı evlerde de kullanılabilen bu tasarım oldukça başarılı.

 

Önceki İçerikHalı Modelleri ve Fiyatları
Sonraki İçerikDekoratif Küvetler
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.