Suni Çim

0
5165

Bahçeli evlerde evin iç dekorasyonu olduğu kadar bahçe dekorasyonu da büyük önem arz ediyor. Ancak doğal bahçe dekorasyonları sık sık bakım gerektirdiğinden çoğunlukla hevesli bir şekilde dekore edilse de sonradan istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor. Gün içinde yoğun bir tempoda çalışıyor ve bahçenize zaman ayıramıyorsanız suni çimler sizi büyük bir yükten kurtaracak gibi. Sürekli uzayan ve kontrolden çıkan çimlerle uğraşıp bahçedeki yaşam alanınızı suni çimlerle koruyabilirsiniz. Suni çimleri bahçe ya da balkon zemininiz için kullanabileceğiniz gibi bahçe duvarları olarak da dikey bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer zemin için suni çim düşünüyorsanız öncelikle bahçe zemininizin düz olması gerekir. Gerekli düz zemini sağladıktan sonra balkonunuz ya da bahçeniz için suni çim kaplatabilirsiniz. Oldukça doğal bir görüntü sergileyebilen suni çimler bahçenizin düzenli görünmesine de katkı sağlayacaktır. Zemin için kullanılan suni çimlerde çok fazla yeşil tonu bulabilirsiniz. Balkonunuzda, bahçenizde ya da kafe tarzı bir mekânınız varsa bu tarz yerlerde mobilya dekorasyonunuza uygun yeşil tonunu ilgili mağalardan temin edebilirsiniz. Eğer mobilyalarınız beyaz ya da koyu tonlardaysa koyu yeşil suni çimleri tercih etmenizi öneririm. Pastel tonlarda ise daha açık tonlarda suni çimler balkonunuza ya da mekânınıza ferahlık katacaktır.

    

Bahçe duvarı ya da çit görüntüsünü sağlamak için de suni çimlerden faydalanabilirsiniz. Çit olarak tek başına suni çim kullanabileceğiniz gibi demir, taş ya da ahşap çitin üzerine de kullanarak hem çitinizi yükseltmiş hem de doğal bir görüntü elde etmiş olursunuz. Dikey kullanılan yapay çimlerde renk seçeneği zemin yapay çimleri kadar çok değil. Çoğunlukla aynı yeşil tonu kullanılıyor. Ancak sadece çit olarak değil, eğer uzun bir bahçeniz varsa bahçe yolunun kenarlarına şık bir dekorasyon olarak da kullanabilirsiniz. Bunun dışında balkonlarınız için de bu dikey suni çim tasarımlarını tercih edebilirsiniz.

Suni çimler yukarıda belirttiğim iki amacın dışında da bahçe dekorasyonu olarak kullanılabiliyor. Küre şeklinde dekoratif büyük toplarda ya da balkon dekorasyonunda kullanabileceğiniz deniz yıldızı, kaplumbağa gibi şekillerde de tercih edilebiliyor. Siz de birden fazla farklı amaç için suni çimleri değerlendirebilirsiniz. Bunun için sadece basit bir çizim yaparak kafanızda bir dekorasyon oluşturmanız yeterli olacaktır.

Önceki İçerikDuvar Taş Kaplama
Sonraki İçerikOyun Halıları
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.