Ana Sayfa Dekorasyon Toplantı Odası Dekorasyonu

Toplantı Odası Dekorasyonu

0
Toplantı Odası Dekorasyonu

Çalışan verimliliğinin ve memnuniyetinin en üst düzeyde önem arz ettiği bu dönemde, işyeri sahipleri hem maddi hem manevi anlamda ekiplerini tatmin etmeye büyük önem gösteriyor. Yüksek performans gösterebilmeleri için çalışma ortamlarını en ideal hale getirmek de bu eforun önemli bir parçası haline gelmeye başladı. İster bir girişim olsun ister kurumsal bir şirket, çalışanları memnun edebilmek için ofis dekorasyonları artık üst düzey yöneticilerin iş tanımlarının bir parçası haline gelmeye başladı. Her ne kadar bir Google kampüsü yaratmak henüz çok mümkün olmasa da bugünün ofis tasarımları da eskiye nazaran oldukça canlı ve etkili. Çoğu zaman haftalık, aylık ya da spontane olarak düzenlenen toplantılar için dizayn edilmiş toplantı odalarının dekorasyonları da en az ofis dekorasyonu kadar önemli. Firmanızın toplantı odasını yeniden ya da sıfırdan dekore ederken mobilyalara, ışıklandırmaya ve duvar rengine çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Duvar renginden başlayalım. Çoğunlukla ofisin ya da şirketin geri kalan odalarıyla aynı renge sahip olan toplantı odalarında, şirketinizin çalışma modeline duvar rengine dikkat ederek dilediğiniz konuda üretkenliğe katkı sağlayabilirsiniz. Eğer bir reklam şirketiniz varsa ve sürekli yeni fikirler geliştirmek için bir araya geliyorsanız sarı ve siyahı birlikte kullanabilirsiniz. Siyah gücü, sarı ise canlılığı ve konsantrasyonu simgeler. Yine mor tonlarını da hayal gücünü beslemesi ve ruhsal derinlik katması için kullanabilirsiniz. Eğer toplantı odanızı çoğunlukla dışarıdan gelen potansiyel müşteri, çalışan ya da potansiyel yatırımcılarınızla görüşmek için kullanıyorsanız mavi tonları da tam size göre. Uzmanlara göre mavi sakinliği, huzur ortamını ve uzlaşmacı bir ortam yaratılmasını sağlıyor. Ekibinize güven duygusu aşılamak ve rahat bir ortam sağlamak için ise yeşilin tonlarını kullanarak doğadan yardım alabilirsiniz. Toplantı odasında özellikle kullanmamanız gereken renkler ise gri gibi kapalı bir hava estirebilecek tonlar ve diğer oda aksesuarlarıyla tamamen aynı renkler. Toplantı sırasında güven duygusunu, rahatlığı ve açıklığı pekiştirmek için bir duvarı ya da bütün toplantı odasını cam toplantı odası dekorasyonu şeklinde de yapabilirsiniz.

    

Işıklandırma toplantıların verimliliği açısından oldukça önemli. Aydınlatmayı doğru ayarlamadığınız sürece motivasyonu ve enerjiyi tam anlamıyla sağlayamazsınız. Göz alıcı yoğun ışığa sahip toplantı odalarında yeni fikirler ve uzlaşmacı bir ortam beklemek yanlış olur. Yoğun ışığa maruz kalan insanlar baş ağrısı çekmeye başlayacağından yaratıcı fikirler ortaya atmaları ve sakin kalmaları pek mümkün değil. Yine yetersiz bir aydınlatmaya sahip toplantı odalarında da motivasyonu sağlamanız güç olacaktır. Bir süre sonra insanlar esnemeye başlayacağından sunumunuz ne kadar önemli olursa olsun çalışanlarınızın dikkatini kaybedeceksiniz. Bu yüzden toplantı odası dekorasyonunu yaparken normal seviyede bir aydınlatma ile sarkıt avizelerden ya da şık lambader modellerinden kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle sarkıt avizeler yeni toplantı odası dekorasyonlarının vazgeçilmezleri.

Mobilyalarda ise dikkat etmeniz gereken en öncelikli iki husus toplantı masası ve sandalyeler. Ekibinizle aranızda toplantı sırasında hiyerarşiden doğacak bir verimlilik problemi olmasını istemiyorsanız yuvarlak toplantı masalarını kullanmanızı öneririm. Kare toplantı masaları da bunun için ideal ancak daha şık bir görüntü olması için yuvarlak toplantı masalarını kullanabilirsiniz. Çok kalabalık bir ekibiniz varsa dikdörtgen masaları kullanabilirsiniz ancak köşelerinin sivri yerine oval olmasına dikkat edin. Sandalyelerde ise toplantı süresince siz de dahil herkesin rahat oturması için ne çok yumuşak ne de çok sert sandalyeleri tercih etmeyin. Toplantı verimliliğini arttırmak için projeksiyon ya da yazı tahtasını bütün masanın rahat göreceği bir şekilde masanın merkez bir uzaklığına konumlandırabilirsiniz.

Önceki İçerik Merdiven Dekorasyonu
Sonraki İçerik Duvar Taş Kaplama
Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.