TV Ünitesi Modelleri

0
7833

Televizyon sehpa ve masaları yerlerini televizyon ünitelerine bırakmaya başladı. Tüplü televizyonların da sayılarının hızla azalması ile birlikte tv üniteleri salon mobilyalarının ayrılmaz parçalarından bir tanesi haline gelmeye başladı. Eskiden televizyon ile birlikte salonda küçük bir yere sahip olan televizyon sehpalarının yerini, hem televizyonu hem kendisini ön plana çıkaran tv üniteleri aldı. Hatta bazen tv ünitesi televizyonun kendisinin bile önüne geçiyor. Birçok farklı renk ve yapı malzemesinin bir araya getirilmesi ile tasarlanan yeni tv ünitesi modellerinde salona göre istenilen ebatlarda ve şekillerde seçenekler bulmak artık oldukça kolay. Tabii ki sadece modele bakarak bir seçim yapmak çok da mantıklı olmayacaktır. İhtiyaçları ve kısıtlamaları da göz önünde bulunmak gerekir.

Şuanki tv ünitesi modelleri arasından bir tercih yaparken ilk yol ayrımı televizyonun konumunda ortaya çıkıyor. İki alternatif var. Televizyonu duvara veya üniteye monte etmek ya da ünitenin üzerinde kullanmak. Ünite üzerinde kullanımda modeller biraz farklılık gösterebiliyor. Televizyonun koyulduğu alt kısımda çoğunlukla CD veya DVD oynatıcıları koymak için çekmeceler ya da normal kullanım için raflar bulunuyor. Diğer tv ünitesi modellerinde de bu böyle ancak bu modellerde tv ünitesinin alt kısmı daha küçük oluyor. Duvara monte televizyonlar için tv ünitesi modelleri ise yine alçak ve daha minimalist modeller oluyor. Ünitesinde televizyonu monte etmek için bir alan bulunan modellere gelecek olursak, bunlar diğerlerine nazaran daha yüksek ya da daha çok gözü bulunan modellerdir. Şıklık açısından bir ayrım yapmak mümkün değil, her birinde gayet şık tasarımlar var.

    

Tv ünitesi modellerindeki bir diğer yol ayrımı ünitede kullanılan yapı malzemeleri hakkında oluyor. Çok büyük bir çoğunlukla tv üniteleri ahşaptan yapılır. Ahşaptan yapılan bu ünitelerde ise 3 farklı görüntü ortaya çıkar. Bir tanesi parlak tv ünitesi modellerinde kullanılan bir cila çeşidi olan lakenin kullanıldığı modellerdir. Bu, görmeye en alışık olduğumuz tv ünitesi modelidir. Ahşap türü görüntüyü değiştiren bir diğer unsur. Bilinen ahşap türlerinin dışında barok tv üniteleri de country tarzı daha çok sevenler için çok iyi bir alternatif. Son olarak ahşap tv ünitelerinde farklı bir cila ve işçilik ile eskitme yapılarak farklı modeller de üretiliyor. Bunlar da yine sevenlerin dikkatini çekecek türden.

Tv ünitesi seçerken modelin dışında üniteyi kullanacağınız duvarın büyüklüğü, televizyonun ekran genişliği ve salonun diğer mobilyalarında kullanılan renkler üzerinde durulması gereken önemli konulardandır. Televizyonun konulduğu ünitenin dışında raflar, duvara monte ya da yere sabit dolap veya çekmeceler de takımın içinde bulunur. Yine tv ünitesi alırken bunların da kaplayacakları yeri düşünerek bir model seçin. Son olarak kullanışlı modelleri tercih etmenizi de tavsiye ederim.