Veranda Modelleri ve Dekorasyonları

Taraça da denilen verandalar Hindistan mimarisinden çıktığı varsayılan balkon modelleridir. Bildiğimiz balkonlardan farkları ise bahçe katında ve çoğunlukla zeminde, üstü kapalı ve etrafı genellikle açık olmalarıdır. Tabii ki etrafı kapalı da olabilir, bunun için de cam kullanılır. Verandalar çoğunlukla bahçeli müstakil evlerde, villalarda, kafelerde ve ofislerde tercih edilir. Hem güneş ışığından hem yağmurdan korunmak için oldukça şık bir yöntem olan verandaların modellerinde de çok fazla olmamakla birlikte birbirinden farklı seçenekler vardır. Dekorasyon ise tamamen kişisel bir şey olduğundan veranda dekorasyonları konusunda birçok farklı tasarım kullanılmaktadır.

Modellerinden başlayalım. Veranda modellerini birbirinden ayıran ilk unsur tavan kısmında ve kolonlarda kullanılan yapı malzemesidir. En sık tercih edilen yapı malzemesi ise ahşaptır. Hem modern hem klasik ev dekorasyonlarına rahatlıkla uyum sağlayan ahşap veranda modellerinde renk seçeneği de çok fazla. Daha modern tasarımlar için koyu ahşap modellerini, klasik ya da country tasarımlar için ise açık ahşap veranda modellerini tercih edebilirsiniz. Başka bir yapı malzemesi ise taş. Hem daha sağlam ve dayanıklı olması hem de daha azametli bir görüntü sergilemesinden dolayı taş veranda modelleri de en çok tercih edilenler arasında. Taş veranda tercih edenler ise çoğunlukla beyaz tonlarındaki taşları seçiyor. Beton ve pimapen de yine veranda yapımında kullanılan yapı malzemelerinden. Beton verandalar da yine sağlam oluyorlar. Pimapen verandalar ise çoğunlukla yazlıklarda kullanılan modellerden oluyor.

    

Veranda modellerinde değişen bir diğer unsur ise daha önce de söylediğim gibi etrafının açık ya da kapalı olması. Etrafı kapalı modellerden bahsedeyim biraz. Cam kullanıldığını zaten belirtmiştim. Ancak isteyenler için açılıp kapanabilen veranda modelleri de var. Cam kısmının aynı tavanlarda kullanılan yeni uygulama gibi açılıp kapanabilir olması oldukça maliyetli ama çok şık ve kullanışlı oluyor.

Veranda dekorasyonunda çoğunlukla hasır ya da ahşap bahçe mobilyaları kullanılıyor. Birkaç sandalye ve masa ile sade bir veranda dekorasyonu sağlanabilir. Şık bir tasarım isteyenler ise mobilyalardan ziyade aydınlatma ve aksesuarlarla veranda da çok güzel bir görüntü oluşturabilirler. Aydınlatmada lambader ya da dekoratif fener gibi daha farklı aksesuarları kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak ise dekoratif bahçe saksıları ya da biblolar ile verandanızda istediğiniz gibi bir ortam yaratabilirsiniz.

Bu yazı Bahçe Dekorasyonu kategorisine Emrah Sarıdaş tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

Emrah Sarıdaş hakkında

Emrah SARIDAŞ; İşletme bölümünü bitirdikten sonra, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Pazarlama bölümünde yüksek lisans (MBA) derecesine sahip olmuştur. Geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalarını sürdürmekte, bunun yanı sıra internet projeleri geliştirmektedir. Emrah SARIDAŞ, Yapı Dekoratif' in kurucu ortağı ve yöneticisidir.