Villa Bahçe Dekorasyonu

Özellikle villalarda, evin ilk intibası bahçelerimizdir. İç dekorasyonun mükemmelliği bir yana; güzel bir girişin olmaması dışarıdan gelen misafirleriniz düşüncelerini etkilemesi açısından çok şey ifade edecektir. Bahçe dekorasyonlarının en önemli özelliği içerideki hava hakkında fikir vermeleridir. Sadelik, şıklık, gösteriş, modernlik ve daha birçok tasarım modelini insanların aklında bahçe tasarımınızla kurgulayabilirsiniz. İçerideki teknolojik, modern ya da retro havayı bahçenize aktarmanız oldukça mümkün. Bahçe dekorasyonunda sıkça göze çarpan en önemli iki detay bahçe mobilyaları ve bitki tasarımları. Son yıllarda her ikisi konusunda da yaratıcılık ve çeşitlilik oldukça arttı. Ancak tabii ki size en uygun dizaynı seçerken bahçenizin şeklini göz önünde bulundurmanızda ve öncelikli kullanım amacınızı belirlemenizde fayda var.

    

Bahçe mobilyalarında son zamanlarda en çok tercih edilen tasarımların başında bambu ve ahşap modeller geliyor. Bahçe mobilyaları tercihinizi bahçenizin genişliğine göre bir şezlongdan, bir salıncaktan ya da masalı bir bahçe mobilyası takımından yana yapabilirsiniz. Her sene olduğu gibi bu sene de çoğunlukla beyaz bambudan yapılmış bahçe koltuklarını ve masalarını sıkça göreceğiz. Siz de eğer küçük bir bahçeniz varsa, daha kullanışlı olması açısından seçiminizi bu küçük ve şık mobilya takımlarından yana yapabilirsiniz. Çoğunlukla bir iki kişilik ve iki tek kişilik koltuktan ve bir orta sehpasından oluşan bahçe takımlarını bahçenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bambu ya da ahşap kısımlar hariç minder ya da aksesuar kısımlarında ise zevkinize uygun ve yazı besleyecek dilediğiniz kadar renk seçeneği bulmanız da mümkün. Ahşap, plastik ya da demir tasarımlarda da yine aynı şekilde renk seçimleri zevkinize kalmış. Ancak özellikle beyaz tasarımlar bahçenizi daha geniş ve ferah gösterecektir. Eğer geniş ve kullanışlı bir bahçeniz varsa şezlong ya da salıncaklarla kombinleyerek daha şık ve zengin bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Bitki tasarımları bahçenizin düzenli ve ferah görünmesinde neredeyse en önemli etken. Bahçe dekorasyonlarında mobilyalardan önce düzenlemeniz gereken ilk şey bitkiler. Bahçe düzenlemesinde, çiçek seçimleriniz kadar konumlandırmanız da çok önemli. Bitkilerin yakınlığı ya da sıklığı bahçenizin derli toplu görünmesini sağlayabilirken; karmaşık ve özensiz bir hava estirmelerine de sebep olabilir. Kafanızda bir fikir oluşturması açısından gelişigüzel konumlandırmak yerine basit bir çizim yaparak nasıl görüneceklerini kafanızda canlandırmanızı tavsiye ederim. Bahçedeki beton zeminin olduğu kısımları da değerlendirmeye almanız gerekiyor. Yolu kapatmayacak ya da çok dar veya çok geniş görünmesine engel olacak şekilde bir bahçe tasarımı yapmanızda fayda var. Çimlerin kontrolden çıkmasını ya da bitkilerinizin solup ölmesini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bitki tasarımı yaparken farklı model ve genişlikteki bahçe saksılarından da faydalanabilirsiniz. Son zamanlarda özellikle taş saksı tasarımları oldukça moda.