Havuzlu Villa Tasarımları

Havuzlu villalar iç dekorasyonda olduğu kadar dış cephe tasarımında da dikkat çeken yapılardır. Doğru bir havuz tasarımı ile villa olduğundan çok daha ihtişamlı ve şık gösterilebilir. Aynı şekilde doğru bir dış cephe dekorasyonu ile de havuzun şık görüntüsünü ortaya çıkarabilir ve besleyebilirsiniz. Bugün villa tasarımlarının olmazsa olmazı havuzlardır. Dünyanın en büyük villaları da bir ya da birden fazla havuza ev sahipliği yapar. Hem villanın dış cephesinde hem de havuzda klasik yaklaşımlar yerine yaratıcı fikirler ile çok farklı villa ve havuz dekorasyonları bir araya getiriliyor. Aşağıdaki görsellerde de fark edeceğiniz gibi havuzlu villalar modern dokunuşlar ve farklı temalar ile çok daha zengin ve şık bir görüntüye kavuşmaya başladı bile.

Havuzlu Villa Tasarımları

Beyaz dış cephe villalarda havuz ile birlikte çok şık duruyor. Aşağıdaki görsellerde de görebileceğiniz gibi en sık tercih edilen renk beyaz.

Havuzlu Villa Tasarımları

Doğal taş ya da tuğladan yapılan verandalar havuzlu villalarda yine en sık tercih edilen detaylardan bir tanesidir.

Havuzlu Villa Tasarımları

Çoğunlukla ön cephede tercih edilen havuzları zevkinize ya da alan yeterliliğine göre arka cephede de konumlandırılabilir.

Havuzlu Villa Tasarımları

Verandayı yatak odasından vermek ya da havuza açılan bir kapı yapmak da dekorasyon açısından oldukça şık durabilir.

Havuzlu Villa Tasarımları

Ev ofis olarak da bizde sıklıkla kullanılan havuzlu villalarda havuz alanına garaj kapısı şeklinde bir açıklık ya da kapı alanı yapabilirsiniz.

Havuzlu Villa Tasarımları

Havuz tasarımında ahşap alternatif olarak tercih edilebilir. Hemen hemen her renkle de rahatlıkla kullanılabilir.

Havuzlu Villa Tasarımları

Havuz tasarımlarından bahsettiğimiz yazımızda da yukarıdaki gibi dekoratif havuzların çeşitliliğinden bahsetmiştik.

Havuzlu Villa Tasarımları

Villanın üst katından havuza bir merdiven isteyenler için yukarıdaki gibi bir dekorasyonu öneririm. Özellikle büyük havuzlarda tercih edilebilirler.

Havuzlu Villa Tasarımları

Ön cephedeki havuzlar için büyük bir alanı olmayanlar yukarıdaki gibi girişe yakın normal boyutlarda bir havuz yaptırmayı düşünebilir.

Havuzlu Villa Tasarımları

Yüksek havuz dekorasyonları yukarıdaki gibi birkaç girişi olan villalarda tercih edilebilir. Hem modern hem klasik bir görüntüyü aynı anda yakalayabilirsiniz.

Havuzlu Villa Tasarımları

Taş zeminlerde havuz alanını zeminden ayırmak yerine yukarıdaki gibi bütünlük sağlayan bir zemin alanı da yaratabilirsiniz.

Havuzlu Villa Tasarımları

Havuzlu villalarda bahçe mobilyalarını havuza ya da dış cephe rengine göre seçmenize gerek yok. Çok daha farklı tonlar ve yapı malzemeleri kullanabilirsiniz.

Havuzlu Villa Tasarımları

Ahşap ve beyaz temalı dış cepheye sahip havuzlu villalarda yukarıdaki gibi farklı şezlonglar, mobilyalar ve aksesuarlar ile modern bir hava oluşturabilirsiniz.

Havuzlu Villa Tasarımları

Deniz manzaralı havuzlu villalar çok daha şık görünüyor. Hem tasarım hem bütünlük açısından görenleri hayran bırakan bir görüntü oluşuyor.

Villa Salon Dekorasyonu

Villa salonlarında var olan kullanılabilir alan genişliğine göre farklı dekorasyonlar uygulanabilir. Modern ya da klasik bir salon dekorasyonu villalarda kendini rahatlıkla gösterebilir. Özellikle alt katı yalnızca salon ve mutfak için ayrılmış villalarda salon dekorasyonunu yukarıdaki odaların dekorasyonuna uygun yapmak gibi bir zorunluluk yok. Evin genel dekorasyonundan farklı bir tarz oluşturmak isteyenler villa salonlarında bunu değerlendirebilirler. Seçilen mobilyalar, yemek takımları ve aksesuarlar ile bütün halinde şık bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken tek şey salonun genişliği ve seçtiğiniz mobilyaların salon genişliğine göre uygunluklarıdır.

Villa Salon Dekorasyonu

Merdivenlerde ahşap detayların ağırlıklı olduğu villaların salonlarında beyaz ile kombinlenilerek modern bir görüntü oluşturulabilir.

Villa Salon Dekorasyonu

Klasik bir dekorasyon isteyenler özellikle küçük bir salon varsa derinlik yakalamak için koyu renkleri zıtları ile birlikte kullanabilirler.

Villa Salon Dekorasyonu

Bir oturma grubu ve bir salon takımını birlikte kullanmak isteyenlere farklı renk mobilya takımlarını tercih etmelerini tavsiye ederim.

Villa Salon Dekorasyonu

Bir balkon alanını salon ile birlikte kullanabilirseniz hem salonu genişletebilir hem daha şık bir alan yaratabilirsiniz.

Villa Salon Dekorasyonu

Minimalist mobilyalar ile küçük salonlarda ferah alanlar yaratabilirsiniz. L koltuklarda da bu tarz modelleri bulmanız çok kolay olacaktır.

Villa Salon Dekorasyonu

Zıt renklere sahip mobilyalar hem klasik hem modern dekorasyonlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Yukarıdaki halı ve koltuk takımlarının uyumunu fark etmişsinizdir.

Villa Salon Dekorasyonu

Ortada geniş bir alan olsun isteyenler için tek bir U koltuk işinizi görecektir. Bir orta sehpa ile de salonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Villa Salon Dekorasyonu

İki oturma takımını birbirine simetrik olarak da villanızın salonunda tercih edebilirsiniz. Bu sayede uzun salonları daha etkili değerlendirmiş olursunuz.

Villa Salon Dekorasyonu

Taş detaylar eve şıklık ve ağırlık katar. Küçük villa salonlarında da  taş detaylarını kullanabilirsiniz.

Villa Salon Dekorasyonu

Yukarıdaki gibi beyaz mobilyalar istiyorsanız siyah, kırmızı ve ahşap tonları da aksesuar ve mobilyalarda kullanmanızı tavsiye ederim.

Villa Salon Dekorasyonu

Sarkıt avizeler ve renkli mobilyalar salonunuza derinlik katar modern bir dekorasyon oluşturmanıza yardımcı olurlar.

Villa Salon Dekorasyonu

Yukarıda klasik bir villa salon dekorasyonu görüyorsunuz. Koltuk şalları ve işlemeli aksesuarlarla siz de çok şık ve klasik bir salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Villa Salon Dekorasyonu

Siyah deri koltuk takımları parlak renklere yukarıda da görebileceğiniz gibi başka bir hava katıyor. Kahverengi ile de çok uyumlular.

Villa Salon Dekorasyonu

Salonda büyük kitaplık tarzı raflardan şık bir separatör de oluşturabilirsiniz. Alanları birbirinden ayırmak için bu tarz mobilyalar yaptırabilir ya da satın alabilirsiniz.

Villa Salon Dekorasyonu

Eski koltuk takımlarınızın yüzlerini değiştirerek alternatif olarak salonunuzda kullanabilirsiniz.

Dünyadan Villa Dekorasyon Örnekleri

Dünya üzerinde tercihleri etkileyen kültürel farklılıklar ev dekorasyonuna da şüphesiz yansıyor. Kullanılan mobilyalar ya da aksesuarlardan bir kısmı aynı olsa da tasarımlar ve modeller zevklere, inanışlara ve kültürlere göre değişiyor. Villa dekorasyonlarında da aynı farklılıkları görmemiz mümkün. İç dekorasyonda olduğu kadar dış dekorasyonda da yaşam tarzına göre farklılıklar olabiliyor. Değişmeyen şeylerden bir tanesi havuz seçimi. Havuz tasarımları değişebiliyor olsa da çok büyük çoğunlukla havuz tercih ediliyor. Bahçe dekorasyonu da mutlaka dikkat edilen hususlardan bir tanesi. İç dekorasyonda ise doğal taşlar tüm dünyada tercih ediliyor. Aşağıda dünyanın farklı yerlerinden farklı villa örneklerini görebilirsiniz.

Türkiye: Bizimle başlayalım. Aşağıda Ankara’dan bir villa tasarımı görüyorsunuz. Kullanılan renkler ve tasarımlar bizi yansıtıyor.

Türkiye Ankara

İtalya: Hem moda hem dekorasyonda ilham veren tasarımlara ev sahipliği yapıyor İtalya.

İtalya

Tayland: Doğalı ve doğayı seven Tayland’da villa dekorasyonları da bunu yansıtıyor.

Tayland

Katar: Zengin tasarımların kullanılması Katar villa tasarımlarında da gözden kaçmıyor.

Katar

Almanya: Düzen anlayışı ve sevgisi tasarımlardaki kusursuz hatlara da yansıyor.

Almanya

Fransa: Fransa’nın romantizm akımı renklerden modellemelere kadar hemen her yerde kendini gösteriyor.

Fransa

Havai: Rengin ve çeşitliliğin sevildiği Havai’de villa dekorasyonları da bu sevgiden nasibini alıyor.

Hawai

İsviçre: Doğal taşlar her yerde seviliyor ve villa tasarımlarında özellikle tercih ediliyor.

İsviçre

Kuzey Afrika: Minimalizm de tüm dünyada takip edilen dekorasyon akımlarından bir tanesi haline geldi.

Kuzey Afrika

Portekiz: Havuz tasarımları villa dekorasyonuna ayrı bir derinlik ve şıklık katıyor.

Portekiz

Merdiven Dekorasyonu

Villa tipi evlerde evin dekorasyonu kusursuz olsa da çoğunlukla konu merdiven dekorasyonu olunca aynı hassasiyeti göstermiyoruz. Ancak merdiven dekorasyonları villaların geri kalan kısımlarında olduğu gibi görsel açıdan aynı derecede öneme sahip. Merdiven dekorasyonlarında detaylarla fark yaratabileceğiniz gibi genel değişikliklerle göz alıcı bir görüntüye de ulaşabilirsiniz. Dekorasyonu tam anlamıyla gerçekleştirmek için ise dikkat edilmesi gereken birden çok önemli kısım var. Bu kısımları merdivenin şekli ve tasarımı, kullanılan yapı malzemesi, duvar dekorasyonu, merdiven altı dekorasyonu ve aydınlatma olarak 5’e ayırabiliriz.

Evinizin genel dekorasyon tarzını merdivene de yansıtmanız bütünlük oluşturmak açısından oldukça önemli. Merdivende kullanılan yapı malzemesi bu kısımda birincil önceliğe sahip. Merdiven dekorasyonunda çoğunlukla kullanılan yapı malzemeleri ahşap ya da metal. Eğer country ya da retro tarzı bir ev dekorasyonunuz varsa ahşap merdiven tasarımlarını tercih etmenizi öneririm. Özellikle açık ahşap tonları evinize ferahlık katacaktır. Daha modern bir dekorasyon isterseniz, günümüzde oldukça sık kullanılmaya başlayan metal tasarım merdivenleri tercih edebilirsiniz.

Merdivenin şekli de diğer bir önemli unsur. Eğer villanız yüksek bir tavana ve geniş bir salona sahipse döner merdivenleri ya da S şeklindeki yeni tasarım merdivenleri öneririm. S tasarımlarda çoğunlukla metal yapı malzemelerinin kullanıldığını da belirtmek isterim. Daha küçük villar için ise klasik tasarım düz merdivenler tercih ediliyor. Çoğunlukla ahşap yapı malzemesinin kullanıldığı bu merdivenlerden isterseniz talebinize göre metal de kullanılabiliyor. Merdiven basamaklarında ise tercihinize göre ahşap, metal, cam, mermer ya da farklı bir yapı malzemesi tercih edebilirsiniz.

Merdiven altları çoğunlukla ihmal edilen ancak oldukça fazla kullanım alanı sağlayabilecek mekanlar. Bazı tasarımlarda merdiven altları dolguya sahip olsa da seçiminize göre bu alanı boş bırakıp farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Döner ya da düz merdivenlerde kullanabileceğiniz bu alanları merdiven tasarımının bir parçası haline getirtip çekmece, kitaplık ya da dolap olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için yaptıracağınız tasarıma raflar ya da dolaplar ekletmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında tasarımdan ayrı olarak bir oturma, kitap okuma ya da yatma alanı haline de getirebilirsiniz. Bir koltuk, yatak ya da berjer kullanarak bunu sağlayarak hoş ve kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz.

Çoğunlukla boş bırakılan duvar kısımları da dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir. Bunun için duvara ekstra bir masraf yapmadan tablo ya da ayna gibi aksesuarlarla derinlik ve şıklık katabileceğiniz gibi, merdivene ait çok ayrı bir duvar tasarımı yapmanız da mümkün. Duvar dekorasyonu için duvar kağıdı, panel ya da duvar kaplamalarını kullanabilirsiniz. Ahşap ya da taş kullanılan duvar kaplamalarında taş tasarımlar modern dekorasyonların gözdesi haline geldi. Siz de dikkat çekici ve şık bir duvar dekorasyonu isterseniz taş duvar kaplamalarını tercih edebilirsiniz. Daha klasik ve country dekorasyonlar için ise ahşap tasarımlar oldukça kullanılışlı.

Son olarak aydınlatmadan bahsetmek istiyorum. Hem olası kazaları engellemek hem de merdiven dekorasyonunu bütün hale getirmek için aydınlatma çok önemli. Geniş merdiven tasarımlarında sarkıt avizeleri ya da lambaderleri kullanabilirsiniz. Daha küçük ve dar merdivenler için ise spotları kullanarak merdiven dekorasyonunuza derinlik katabilirsiniz. Tabii aydınlatma tasarımını seçerken merdiven dekorasyonunu göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Villa Bahçe Dekorasyonu

Özellikle villalarda, evin ilk intibası bahçelerimizdir. İç dekorasyonun mükemmelliği bir yana; güzel bir girişin olmaması dışarıdan gelen misafirleriniz düşüncelerini etkilemesi açısından çok şey ifade edecektir. Bahçe dekorasyonlarının en önemli özelliği içerideki hava hakkında fikir vermeleridir. Sadelik, şıklık, gösteriş, modernlik ve daha birçok tasarım modelini insanların aklında bahçe tasarımınızla kurgulayabilirsiniz. İçerideki teknolojik, modern ya da retro havayı bahçenize aktarmanız oldukça mümkün. Bahçe dekorasyonunda sıkça göze çarpan en önemli iki detay bahçe mobilyaları ve bitki tasarımları. Son yıllarda her ikisi konusunda da yaratıcılık ve çeşitlilik oldukça arttı. Ancak tabii ki size en uygun dizaynı seçerken bahçenizin şeklini göz önünde bulundurmanızda ve öncelikli kullanım amacınızı belirlemenizde fayda var.

Bahçe mobilyalarında son zamanlarda en çok tercih edilen tasarımların başında bambu ve ahşap modeller geliyor. Bahçe mobilyaları tercihinizi bahçenizin genişliğine göre bir şezlongdan, bir salıncaktan ya da masalı bir bahçe mobilyası takımından yana yapabilirsiniz. Her sene olduğu gibi bu sene de çoğunlukla beyaz bambudan yapılmış bahçe koltuklarını ve masalarını sıkça göreceğiz. Siz de eğer küçük bir bahçeniz varsa, daha kullanışlı olması açısından seçiminizi bu küçük ve şık mobilya takımlarından yana yapabilirsiniz. Çoğunlukla bir iki kişilik ve iki tek kişilik koltuktan ve bir orta sehpasından oluşan bahçe takımlarını bahçenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bambu ya da ahşap kısımlar hariç minder ya da aksesuar kısımlarında ise zevkinize uygun ve yazı besleyecek dilediğiniz kadar renk seçeneği bulmanız da mümkün. Ahşap, plastik ya da demir tasarımlarda da yine aynı şekilde renk seçimleri zevkinize kalmış. Ancak özellikle beyaz tasarımlar bahçenizi daha geniş ve ferah gösterecektir. Eğer geniş ve kullanışlı bir bahçeniz varsa şezlong ya da salıncaklarla kombinleyerek daha şık ve zengin bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Bitki tasarımları bahçenizin düzenli ve ferah görünmesinde neredeyse en önemli etken. Bahçe dekorasyonlarında mobilyalardan önce düzenlemeniz gereken ilk şey bitkiler. Bahçe düzenlemesinde, çiçek seçimleriniz kadar konumlandırmanız da çok önemli. Bitkilerin yakınlığı ya da sıklığı bahçenizin derli toplu görünmesini sağlayabilirken; karmaşık ve özensiz bir hava estirmelerine de sebep olabilir. Kafanızda bir fikir oluşturması açısından gelişigüzel konumlandırmak yerine basit bir çizim yaparak nasıl görüneceklerini kafanızda canlandırmanızı tavsiye ederim. Bahçedeki beton zeminin olduğu kısımları da değerlendirmeye almanız gerekiyor. Yolu kapatmayacak ya da çok dar veya çok geniş görünmesine engel olacak şekilde bir bahçe tasarımı yapmanızda fayda var. Çimlerin kontrolden çıkmasını ya da bitkilerinizin solup ölmesini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bitki tasarımı yaparken farklı model ve genişlikteki bahçe saksılarından da faydalanabilirsiniz. Son zamanlarda özellikle taş saksı tasarımları oldukça moda.