Yer Karoları ve Kalebodurlar

Yer karoları ve kalebodurların uygulandığı sayısız alan bulunmaktadır. Bu ürünlerin uygulandığı alanlar daha estetik ve daha kullanışlı olmaktadır. Aynı zamanda temizlik konusunda da büyük kolaylık sağlamaktadır. Çok rahat temizlenmesinin yanı sıra açık renkli yer karoları ve kalebodurlar kiri kısa süre de göstermezler. Çok dayanıklı olan bu ürünler çoğu mekanda tercih
edilmektedir. Bu alanlardan bazılarını sıralayacak olursak : ofisler, mağazalar, iş merkezleri, üniversiteler, evler ve buna benzer çok sayıda yerde kullanılan bu ürünler yapı sektörünün olmazsa olmaz elemanlarıdır.

Yer karolarını ve kalebodurları evlerimizde hangi alanlarda kullandığımızdan bahsedecek olursak; genellikle hol, mutfak, banyo gibi bölümlerde sıklıkla tercih edilirler. Bazen salonda da kullanıldığına rastlanabilir. Bu konu biraz kişinin zevkiyle ilgili olmakla birlikte, genel dekorasyon yapısına da bağlıdır. Dolayısı ile değişik bir çok evde, çok sayıda farklı uygulama gözlemleyebiliriz. Yer karoları ve kalebodurlar, değişik ebatlarda ve modellerde üretilmekte, müşterinin karşısında ihtiyaçlarını en mükemmel şekilde karşılayacak biçimde çıkmaktadır.

Peki yer karoları ve kalebodurların fiyatları ne kadar ? Bu ürünlerin fiyatları da birçok üründe olduğu gibi, boyutlarına, kalitesine ve şekline göre değişiklik göstermektedir. Fakat fiyatlarla ilgili bir aralık vermek gerekirse metrekare başına 5 TL ile 150 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Seçilecek model tamamen kişinin zevkiyle alakalıdır.

Hem yer karolarında hem kalebodurlarda model seçimi yapılırken öncelikli kriter kullanılacakları alanlardır. Ev içerisinde hemen hemen kullanıldıkları her alanın farklı bir konsepti olduğundan modeller de bu konseptlere ayak uydurur. Genel olarak baktığımızda desenli ya da düz renkli olarak karşımıza çıkabilen yer karoları ve kalebodurlarda renk seçimi yaparken ise dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay var. Bir tanesi uygulanacağı alanın genişliği ve buna bağlı olarak teması. Kullanılan ürünün yoğunluğunun bulunduğu alana hakimiyeti ile arasında doğru bir orantı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle karoların ve kalebodurların modellerini seçerken büyük resmi görebilmenizde ve ona göre bir karar vermenizde fayda var. Son olarak renk seçiminde renklerin anlamlarını ve diğer aksesuar ve mobilyalar ile uyumlarını göz önünde bulundurmayı da ihmal etmeyin. Bütün bunları değelendirdiğinizde ortaya çok şık bir dekorasyon çıkabilir.

 

 

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımı

Dış cephe tasarımları evler için olduğu kadar kurumlar için de önem arz etmeye başladı. Dünyada ismini hemen hemen hepimizin duyduğu büyük firmalar iç dizayna olduğu kadar dış tasarıma da dikkat ediyorlar. Kurumun marka imajını temsil eden renkleri ve tasarımları dışarı yansıtmak gittikçe önemli bir konu haline gelmeye başladı. Firmalar bu konuda ciddi yatırımlar yapıyorlar. Kullanılan yapı malzemesi, renkler ve detaylar binanın dış cephesinde itina ile tercih ediliyor. Cam binalar ise şuan şirketler tarafından tercih edilen tasarımların başında geliyor.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Fabrika tarzı ofis alanlarında binaya dikkat çekmek için parlak yapı malzemelerinin kullanıldığı bir dış cephe tasarımı geliştirilebiliyor.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tuğla görünümü özellikle sanat ağırlıklı işlerin yapıldığı ofislerde tercih ediliyor. Tabii ki diğer işletmeler de retro bir görüntü için tercih edebiliyorlar.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Ahşap ve beyaz renkleri sadece iç dekorasyonda değil dış cephe tasarımında da kullanılıyor, ve dış cephede de çok şık bir görüntü sergiliyor.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Dış cephede dekoratif paneller kullanarak da bir tasarım geliştirebilirsiniz. Özellikle küçük ofislerde tercih edilen bir tasarım modelidir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tamamen cam bir dış cephe istemeyenler için yukarıdaki tasarım modeli bir fikir verebilir. Beton ile de bütünleştirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Yukarıda Apple’a ait bir genel merkez binası görüyorsunuz. Apple bu konuda çok yaratıcı dış cephe ofis tasarımları olan şirketlerden bir tanesi.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tasarım konusunda alışılmış kare ya da dikdörtgen binaların yanı sıra yukarıdaki gibi farklı şekiller de geliştirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Villa tipi ofisler bizde de çok tercih ediliyor. Tasarımında ise tuğladan granite kadar birçok farklı yapı malzemeleri kullanılabilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Bağlantısı olan blok ofislerde de çok dekoratif ve modern dış cephe tasarımları ortaya çıkabiliyor. Yukarıda cam ve paneller ağırlıklı olarak kullanılmış.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Google bu konuda tabuları yıkmış bir şirkettir. Birçok ülkede hem iç hem dış cephe dekorasyonunda ilham veren tasarımları mevcuttur.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Tuğla dış cephe dekorasyonları farklı renklerle hem modern hem klasik bir görüntü oluşturmaya uygun dekorasyonlardır.

13 - Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Yukarıdaki ofis yarım yumurta şeklinde tasarlanmış cam bir dış cephe şeklinde dekore edilmiştir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Büyük ofislerde duvar panelleri genellikle tercih edilir. Bunun yanı sıra buzlu camlar da dekorasyonun bir parçası haline getirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Siyah ve kırmızı birbirine çok yakışan iki renktir. Özellikle modern tasarımlarda değerlendirilebilir.

Ofisler İçin Dış Cephe Tasarımları

Dekoratif ve asimetrik çizgiler de ofislerin dış cephe tasarımlarında tercih edilebiliyor. Çoğunlukla da cam ile kullanılıyorlar.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

İç cephede olduğu kadar dış cephede de dekorasyon önemli ve dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Günümüzde birçok sanat akımının ve teknolojinin de etkisiyle dış cephe duvar dekorasyonlarında çok fazla birbirinden farklı örnek tasarımlar ortaya çıkmaya başladı. Tabii ki hala eski akımların ve alışkanlıkların da etkisi sürüyor. Dış cephede kullanılan birden fazla farklı yapı malzemesi var. Taşlardan, kaplamalara ve panellere kadar birçok farklı seçenek mevcut. Dış cephe boyaları da hala ağırlıklarını koruyorlar. Değişen bir diğer husus ise dış cephe şekilleri. Düz apartman ya da villa görüntüsünden ziyade çok farklı dış cephe mimarileri de yapılıyor. Yalnızca villa tipi evlerde değil, ofislerde, restoranlarda, müzelerde ve apartman dairelerinde de bu farklılıklar her geçen gün göze çarpıyor.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

İstanbul Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı ile başlayalım. Bu tarihi apartman 1900’lü yılların başında kökleri İngiltere’ye dayanan Yeni Sanat akımından etkilenilerek inşa edilmiştir.

1Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Yukarıda ahşap duvar kaplama kullanılarak tasarlanmış bir dış cephe örneği görüyorsunuz.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Apartmanlarda daha yumuşak hatları tercih edenler yukarıdaki gibi oval dış cephe dekorasyonlarını tercih ediyorlar.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Cam ağırlıklı dış cepheler özellikle villa tipi evlerde çok tercih ediliyor.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Yukarıdaki bina bir apartman. Taş kullanılarak yapılmış ve oldukça farklı görünen bir dekorasyon örneği.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Taş kaplama bir dış cephe dekorasyonu daha. Kaplama rengi konusunda birçok farklı seçeneğiniz var.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Yukarıda dünyanın en çok ziyaretçi alan ve Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’ya da ev sahipliği yapan Paris’teki Louvre Müzesi’ni görüyorsunuz. Piramit şeklindeki müze dünyanın mimari harikalarından bir tanesi.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Prefabrik gibi görünse de ahşap duvar kaplama kullanılan bir tasarımdır yukarıdaki ev. Renkler de gayet uyumlu seçilmiş.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Parlak camlar ve paneller sitelere bütünlük ve modernlik katıyor. Özellikle yeşil bir alanın içinde ise.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Rezidans tarzı apartmanlarda bütünlük çok önemli. Gökdelen yerine yukarıdaki gibi uzun bir bina da değerlendirilebilir.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Cam ve taşın uyumu gerçekten görülmeye değer. Hem çok doğal hem çok modern bir görüntü sergiliyorlar.

Dış Cephe Dekorasyon Örnekleri

Doğal taşlar kaplama modellerinde rahatça bulabileceğiniz yapı malzemelerindendir. Beton ile de çok uyumlu görünüyorlar.

Ferforje

Fransızca fer forgé kelime kalıbından dilimize uyarlanmış olan ferforjenin sözcük anlamı dövme demirdir. Buradan da anlaşılabileceği gibi demirin dövülerek çeşitli dekoratif şekillere getirilmesi işlemine dayanır. Dayanıklı, uzun ömürlü ve modern görünümlü olduklarından evin iç ve dış cephesinde birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Peki ferforjeler çoğunlukla nerelerde kullanılıyor? Çoğunlukla güvenlik amaçlı kullanılan ferforjelerin kullanım alanları da, güvenlik önleminin en sık ihtiyaç duyulduğu alanlar oluyor. Ancak bu kullanım amacının yanı sıra, zarif görüntüsünden ötürü aksesuar yapımında da kullanılan yapı malzemelerinden bir tanesi.

İlk ve en sık kullanım amacı olan güvenlikten başlayalım. Evin hem iç hem de dış cephesinde özellikle çocuklar için bazı güvenilir önlemler almamız şart. Ferforje ürünler ise tam da bu amaca hizmet etmek için oldukça ideal ürünler. Birincil ve görmeye en alışık olduğumuz ferforje ürün balkon korkuluğu. Ferforje balkon korkulukları zarif oldukları kadar sağlam ve güvenliler de. Bunun dışında giriş katında oturanlar için hırsıza karşı bir güvenlik önlemi olarak; yüksek katlarda oturanlar için ise çocukların güvenliğini sağlamak için ferforje pencere korkuluklarını kullanmanızı tavsiye ederim. Dış cepheden devam edecek olursak ferforje bahçe kapıları da oldukça şık ve sağlam oluyor. Özellikle geniş bahçeler için büyük ferforje bahçe kapıları ihtişamlı bir görüntü sağlıyor. İç cephelerde ise ferforjenin en çok kullanıldığı alanlar merdivenler. Ferforje merdiven korkulukları hem country tarzı evlerle hem de modern dekorasyonlarla uyum sağlayabiliyor. Sağlamlıkları ve kolay temizlenmeleri de önemli avantajları arasında yer alıyor. Bunun dışında yatak odası dekorasyonunuza uygun olarak yatak başlığınızı da ferforjeden yaptırabilirsiniz.

İkinci kullanım amacının aksesuarlar olduğunu söylemiştim. Mobilyaların dışında evin tarzını asıl yansıtan görseller aksesuarlar. Ferforje aksesuarlarda ise ürün gamı oldukça geniş. Salonunuzun ya da yatak odasının dekorasyonunu süsleyecek ferforje bir şamdanı rahatlıkla temin edebilirsiniz. Eğer country tarzı bir dekorasyonunuz varsa ferforje aksesuarlar tam size göre. Mutfağınız için ferforje bir şekerlik, balkonunuz ya da salonunuz için ferforje bir gazatelik, banyonuz için ferforje bir havlu rafı ya da bahçeniz için ferforje bir gaz lambası dekorasyonunuzu güzelleştirecek zarif parçalar olabilir. Farklı tasarımlarda ferforje bibloları da rahatlıkla bulabilirsiniz. Ferforje çiçekleri de unutmamak lazım, şık ve zarif bir hediye olarak gayet iyi bir seçim olacaklardır. Bunların dışında koltuk ya da sandalye takımınızda ferforje seçeneğiniz de var. Yani mobilyalarınızda da dilediğiniz gibi ferforje zarafetini kullanabilirsiniz.

Pimapen Nedir?

Az çok pimapenin ne olduğu bilinse de daha geniş bir tanım yaparak gerek kullanımı gerek içeriği hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Pimapen ahşap üretilen cam çerçevelerinin yerine alternatif olarak doğmuş pvc malzemeden üretilen pencere sistemidir. Pimapen ahşap çerçeve sistemlerine göre daha pratik bir seçenektir. Gereksiz ısı kaybını önlediği gibi ayrıca uzun ömürlü bir sistemdir. Bakım maliyeti de uygun olan pimapenler oldukça fazla tercih edilmektedir. Pimapen pencere sistemleri aynı zamanda bir marka adıdır. Zamanında pvc pencere sitemlerinin ilk adı olarak da zihinlere yerleşmeyi başarmıştır. Plastik pencere sistemleri oldukça rahat temizlenebilir. Montajını ve üretimini birlikte yapan firmalar kullanıcının cam ebatlarına göre ölçü sistemi alınarak da üretilmektedir. Rengi beyaz olarak üretilen pvc pencere sitemleri zaman içinde kendini oldukça geliştirmiştir. Örneğin açma ve kapama mekanizmaların da uyguladığı bir çok yenilik arasın da yandan veya üstten açılım en pratik detayları arasın da yer almaktadır.

 

 

 

Pvc’den üretilen pimapen pencere sistemleri üreticisi farklı olsa da halk arasında ürün adı olarak pimapen diye adlandırılmıştır. Pvc’nin açılımına bakarsak poli vinil klorür olduğunu göreceğiz. Bu açılıma kısaca bizimde söylediğimiz gibi pvc veya vinil diye bilinmektedir. Pimapen pencere sistemlerinin hayatı kolaylaştırdığı kesindir. Maliyeti de oldukça düşük olan bu malzeme ile sadece pencere değil aynı zaman da kapı sistemleri de üretilmektedir. Artık bir çok evde rahatlıkla görebildiğimiz pvc sistemler yeni yeni renk alternatifleri de sunmaktadır. Ahşap çerçeveleri seven fakat bakımı dolayısıyla tercih etmeyen ler için sunulan alternatif ahşap renkteki pvc kapı ve pencere sitemleridir. Kullanımı ve temizliği de oldukça pratik olan pimapen modellerini biz beğendik. Gerek kilit sistemleri gerek farklı açılarda kapanabilirlik ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra maliyeti de düşük olan bu sistemin daha uzun süre kullanılacağını düşünüyoruz. Balkon kapısı ya da banyo kapısı olarak yazlık evlerde veya köy evlerinde sıkça tercih ediliyor pimapen sistemleri. Dekorasyona önem verenler için ahşap renklerini tavsiye ettiğimiz pvc pencere sistemleri görüntü olarak oldukça da şık duruyor. Kapı modelleri arasında çizgili ve ya sade modelleri olduğunu da belirtelim. Yine ayrıca balkonlar için sürgülü modelleri de en fazla tercih edilenler arasında.

Bina Boyası Modelleri

Binaların vazgeçilmezleri ve hatta giysileridir bina boyaları. Kimi zaman tek renk kimi zaman bir çok rengin bir arada kullanılması ile çok modern ve şık bina boyaları oluşturulmaktadır. Şöyle bir bakıldığında geçmişte kullanılan renklerden sıyrılarak çok da modern ve klas renklerin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Örneğin kese kağıdı rengi adı ile bilinen bej ve kahvenin farklı tonlar ile kombin edilerek kullanıldığını görüyoruz. Çok koyu renkler ve çok canlı renklerin tercih edildiği binalar ise yapıları bu renkleri taşıyan özelliklere sahip. Dış cephe boyalarının ve kaplamalarının renkleri tek bir ana renk üzerine yoğunlaşabiliyor. Tüm binanın ortak kararı ile boyanan bu renkler çevreye karşı da çok alakasız bir renk olmamalı. Burada rengin seçimi kadar kalitesinin de önemli olduğunu belirtelim. Kaliteli bir boya daha uzun ömürlü olacağından bina için maliyeti de düşürüyor. Bir binanın dış cephesinin boyanması sadece malzeme değil aynı zamanda işçilik de gerektiriyor.

 

 

 

Hava şartlarına da dayanabilmesi kaliteli boya ile mümkün olabiliyor. Dış cephe boyası veya kaplamasında aslında bir çok alternatif ürün var. Küçük minik taşlar ile desenler yapılıyor veya pimapeni andıran kaplamalar da yapılabiliyor. Fakat en fazla tercih edilen malzeme ise dış cephe boyası. Belki diğer seçeneklere göre maliyetinin daha düşük olması da etkili tercih nedenleri arasında mutlaka. Ama istenildiği zaman değişimin rahatlıkla yapılabiliyor olması da boyanın kullanımını kolaylaştırıyor. Son yıllarda uygulanan bir diğer boyama modeli ise iki rengin birlikte kullanılması. Özellikle binanın son iki katı veya tek katı farklı bir renge boyanıyor ve görsel olarak bir hoşluk yaratılıyor. Bu farklı renk  kombinasyonunun kullanıldığı daha bir çok örnek var . Pervazların veya çok öne çıkan kesimlerin boyanması ile bina boyalarına hareket kazandırılıyor. Burada önemli olan birlikte kullanılacak renklerin iyi kombin edilmesi. Bu konuda ilgili görevliler zaten fikir veriyor . Boya özellikleri ve renk kombinasyonu hakkında da yine ilgili mercilerden daha detaylı bilgi alınabilir. Bina boyası seçiminde bizim önerimiz ise daha pastel renklerin kullanılması yönünde.

Balkonda Panjur Kullanımı

Balkonlar evlerimizde keyif köşelerinden biri olmakla birlikte temizliği veya birçok neden dolayısı ile artık çevresi kapatılmaya başladı. Kimi bu kapatma işlemi için camı kimisi panjur gibi diğer seçenekleri değerlendirdi. Panjur nedir ve neden yapılır sorusunu da hemen cevaplayalım bu arada. Panjur  bir kapatma düzeneğidir. Gerekli kullanıma göre güneşi ve rüzgarı önlemeye ışığı azaltmaya yarayan açılır kapanır dar ve yatay tahtadan ,plastikten veya metal gereçlerden yapılmıştır. Pencerelere takılan bu kapatma düzeneği balkonlara da uygulanmaktadır. Balkonlara uygulanan panjur modelleri parçalı olduğundan istediğiniz kanadını açıp istediğinizi kapatabilirsiniz. Balkonun tamamını katmış olmanıza rağmen istediğiniz kanadı kullanabilme özelliği size güneş ışığından da yeterli faydalanabilmenizi sağlar.

Üstelik balkonunuzun çevresinin kapalı olması temizliği açısından ,soğuk havalarda balkonunuzu  korumak açısından da bir çok kolaylık sağlamaktadır. Aynı kapatma sisteminin pencereler içinde uygulanıyor olması dışardan ve içerden evinizde oluşan görsel uyumu da beraberinde getirmektedir. Sizde panjuru balkonlarınızda ve pencerelerinizde tercih edecekseniz ilgili firmalardan yardım alabilirsiniz. Çünkü bu sizin takabileceğiniz veya montaj yapabileceğiniz bir işlem değil. Balkona takılacak panjurun önce ölçülüp işlenmesi gerekiyor ki  takılacağı ortama uygun bir hale getirilsin. Sonrasında ise montajı kalıyor buda çok uzun sürmeyen bir işlem. Geçmişte panjur modelleri tek düze ve renk açısından pek fazla alternatifi yoktu.

Şimdilerde ise üreticiler ahşap görünümlü panjurlar ve mekanizması açısından daha kolay kullanılabilir panjurlar üretti. Bu durum inşaat firmalarının da gözünden kaçmadı. Kişiye göre ev sahibi tarafından yaptırılan panjurlar şimdilerde bina yapımında monte edilerek evlerdeki önemini bir kez daha vurguluyor. Dış cephe görüntüsü ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken panjur modelleri ısı açısından da ev sahiplerine önemli bir tasarruf ortaya koyuyor.

Bina Çevresinde Işıklandırma

Şehirler sokaklar ışıl ışıl insan seyretmeye doyamıyor bu renk cümbüşünü. Her iş yeri her bina ayrı bir özeniyor ışıklandırmasına. Caddelerde kullanılan ağaç ışıklandırmaları vitrinlerin renk renk dekorasyonları göz kamaştırıyor. Bir çok ışıklandırma görsel bir şölen oluştursa da bina ışıklandırmalarında durum biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bahçe duvarlarına yapılan bu ışıklandırmalar görsel bir amaç dışında daha çok güvenlik amaçlı tercih ediliyor. Malum süre gelen hırsızlık haberleri dolayısıyla insanlar bir şekilde bir takım önlemler almaya çalışıyor. Binalarda yapılacak ışıklandırmaları hem amacına uygun hem de hoş nasıl dekore edebiliriz sorusuna cevap bulacağız. Bu konu üzerine söylenecek çok söz var aslında . Ama önceliğimiz madem güvenlik bizde yapılacak dekorasyonu ona uygun düşünelim. Eğer bina  çevresinde bir bahçe duvarı var ise bahçe duvarının dört bir köşesine aplik şeklinde lambalar takabilirsiniz. Bu aydınlatma bahçe duvarını aydınlatacak herhangi birinin rahatça girmesini az da olsa önleyecektir.Unutmayalım ki hırsızlar daha çok gözlerden ırak ve ışıklandırması olmayan alanlardan giriş yaparlar.Bina bahçesi geniş bir alana sahip ise bahçe duvarı ışıklandırması yeterli olmaz. Bahçe içine bahçe içinde geçen yolun etrafına yapılan aydınlatma dışında serpme yani dağınık bir yerleşimle ayaklı bahçe lambalarını kullanarak ek bir ışıklandırma yapılabilir. Bunlara ek olarak şimdilerde bir çok bina sakinin tercih ettiği bir ışıklandırma var ki aslında bu hepsinden farklı ve yeterli bir ışıklandırma çeşidi. Sensörlü lambaların kullanılarak yapıldığı bu ışıklandırma herhangi bir hareketi algılıyor ve kendiliğinden yanarak davetsiz misafirler için gizli bir risk oluşturuyor. Sizde sensörlü ışıklandırmayı tercih edebilir binanın arka kısımlarına ve risk oluşturan alanlarına taktırabilirsiniz. Böylece hem görsel olarak hem de güvenlik açısından alabileceğiniz önlemler arasına bir yenisini ekleyebilirsiniz. Sensörlü ışıklandırmalarda daha büyük lambaları tercih ederek aydınlatmayı daha yoğun sağlamanızda olası bir seçenek. Güvenliği ön plana alarak bina çevresi ışıklandırmaları hakkında fikirlerimiz bunun sınırlı değil tabii. Görsel olarak bakılırsa bina aydınlatmasına çok hoş ürünler bulmak ta mümkün. Şimdilerde büyük aplik lambalar ve flaşlar göz dolduruyor. Birbirinden farklı ebatlarda bulacağınız tasarımların fiyatları ise çok yüksek olmamakla birlikte bütçenize uygun modeller de mümkün. Daha fazla seçenek isteyenler ilgili mağazaları ziyaret edebilir. Çok hoş ve yaratıcı tasarımlar bulacağınıza eminiz.

Daire Kapısı Seçimi

Evlerimizin güvenliği açısından tercihi zor ve önemli olan daire kapısı seçimi için nelere dikkat etmeli. Evet görüntü de hoş olmalı fakat önceliğiniz güvenlik olmalı.Malum hırsızlık haberleri her geçen gün artmakta inanların hem can hem de mal güveliğini korumak adına aldıkları yöntemlerden bir diğeri de daire kapıları. Daire kapılarında eskiye oranla ahşap kapı kullanımı neredeyse sona erdi.Tabi hala kullanan dairelerde var.Ama şöyle bir bakıldığında daha çok eski binalarda mevcut. Ahşap kapıların yerini ise çelik konsürksüyonlu ve bol kilitli çelik kapılar aldı. İyide oldu. Fakat bu durum hırsızları pek yıldırmadı. Kullanılan bir çok farklı yöntemle çelik kapıları bile açabilen hırsızlar var. Öyle ise ne yapmalı .Alarm taktırmak en güzeli fakat herkesin alarm taktıracak parası da yok yani. O zaman geriye bir şey kalıyor ki buda daire kapısının kilit sistemi ve kullanılan malzemenin en iyisinden olması.İşte bu noktada çelik kapı bakarken iyice araştırmak gerekiyor. Kapı üretimi yapan bir çok firma çelik kapı modellerinde çok çeşitli kilit sistemleri kullanıyor.Bu nedenle bir çok seçenek ve model bulabilirsiniz. Çift kilit kullanımı kapıyı hem alttan hem de üsten olmak üzere çelik ten üretilmiş modüller yerleştiriyor ve çift kilit kullanımı gerçekleşiyor. Bu da kapınızı daha güvenli bir hale getiriyor. Alacağınız kapı modelinde mutlaka kilit sistemine dikkat edin.Çünkü bir kapının nasıl yapıldığı,modeli,kullanılan malzeme vs. bir yana kullanılan kilit sistemi bir yana .Kısaca güvenlik can damarı bir kapının.Kapılarda geleni görebilmek hem de güvenliği elden bırakmamak içinde kullanılan zincir yöntemi de artık kullanılmıyor.Nedeni ise güvenlik açısından yetersiz olması.Şöyle iyice bir ittirmeniz halinde ortada ne zincir kalıyor ne bir şey. Kapılarda kullanılan zincirlerin yerini de çelik halklar aldı ki ne yaparsa yapsın karşı taraf siz istemediğiniz sürece içeriye giremiyor. Hatta ve hatta kapıyı açabilmeniz için önce kapıyı kapatmanız gerekiyor ki güvenlik halkasını çıkarabilin.Alacağınız çelik kapıların kalınlık olarak ta farklılık gösterdiğini de unutmayalım çelik adı altında kenarları alüminyum modeller sizi yanıltmasın. Bu tarz malzeme kullanarak ortası çelik kenarların alüminyumdan üretilmiş kapılar alıcıyı yanıtlığı gibi hırsızlar için büyük bir olaylık sağlıyor.Alacağınız çelik kapının gerçekten iyi olduğunu anlamanızın bir diğer yolu ise ağırlığı.Unutmayın ki ağır kapı sağlam kapıdır ,içi boş değildir. Kullanacağınız  kapının çelik olmasına ve kilit sisteminin detayına mutlaka dikkat edin. Belki biraz maliyeti artacaktır fakat sizden ve sevdiklerinizden daha kıymetli olamaz. Unutmayın sonrasında keşke demek size hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Duvar Boyaları

Her evin kokusu dekorasyonu farklıdır . Tabii rengi ve kişiliği de öyle .  Eviniz sizi ve kişiliğinizi yansıtır. Duvar boyanız için kullanacağınız renklerde size hitap etmelidir. Sadece moda diye sevmediğiniz bir rengi kullanmayın. Boya seçiminde mobilyaya uygun renkler seçilir işte bu yüzden mobilya yani dekorasyon renkleri de önemlidir aslında. Boya renklerini seçerken renklerin insan üzerindeki etiklerini de göz ardı etmeyin. Her rengin bir anlamı vardır . Bu nedenle sadece boya yada boya rengi diye bakılmamalıdır olaya insan ruhunu rahatlatacak bir ortamda yaşamak ister.Açık renkler evinizi daha büyük  gösterirken pastel renkler  kahvenin tonlarıyla kullanılırsa sıcak bir hava yaratacaktır. Mavi ve tonları ise ferah ortam isteyenlerin tercihi olabilir. Kullanılacak boyanın rengi kadar kalitesi de önemlidir. Daha çok saten boyalar tercih edilirken şimdilerde silinebilme özelliği ile simli boyalarda sık kullanılanlar arasında yerini alıyor. Evinizin her odasını birbirine yakın tonlarla kombine edebileceğiniz gibi farklı renk tonlarıyla da yine farklı bir kombinasyona imza atabilirsiniz. Aklınızda olan bir iki rengin sizin için doğru olup olmadığını anlamak için küçük bir test yapabilirsiniz. Beğendiğiniz birkaç renkle  duvarınıza yapacağınız küçük denemeler bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer resme biraz yeteneğiniz de varsa küçük desenler , yapraklar, minik minik çiçek figürleri kullanarak evinizde yine sıra dışı bir farklılık yaratmanızda. Duvar boyalarında bugünlerde yenide bir uygulama var. Üstelik sıkça kullanılan bir yöntemde olmakla birlikte göze de gayet hoş gelmekte.Salonunuz un veya odanızın bir duvarını genelinde kullanacağınız boyanın  zıt bir renginde boyayabiliyorsunuz. Bu farklılığı dekoratif perdelerle birleştirerek farklı aksesuar ve aplikler kullanarak ev dekorasyonunuz da yine farklı bir kombinasyon yaratabilirsiniz. Duvar boyaları için renk yelpazesi oldukça geniş bir alanı kapsamakta.  Bu nedenle renk seçiminde sıkıntı yaşanmıyor. Bir de içeriği farklı olan boyalar var ki bu tarz boyalarla duvarlarınızda kabartma ve pütürlü yüzeyler de yaratabiliyorsunuz. Tercihiniz bu yönden yana olur ise duvarlarınıza uygulayacağınız bu işlemle farklı renk kombinasyonlarının yanında desenler de kullanmış olacaksınız.Duvar boylarının hep dekorasyon ve insan üzerindeki etkilerinden bahsettik.Duvar boyalarına birde kalitesi ve özellikleri açısından bakmak gerekiyor.Örneğin silinebilir su bazlı boyalar  yada saten boyalar gibi seçenekleri de mevcut. Yani boya seçerken sadece renk ve dekorasyon açısından sınırlı kalmayın. Kullanacağınız boyanın içeriğinin de önemli olduğunu atlamayın.