Feng Shui Felsefesini Evinizde Yaşayın

Son dönemlerde yazılı ve görsel medyada birçok kez yer alan bir konu Feng Shui. Evinizi bu sisteme göre döşemek ve bunun sizlere yansıttığı pozitif elektrikten yararlanmak peki bu nasıl olacak ya da gerçekten işe yarar mı? Yanlış bilinen nokta aslında bu kısım evinizi ya da odanızı ya da ofisinizi otantik eşyalarla süslemeniz ya da yer değiştirmenizin sizlere bir faydası yok Feng Shui tam olarak bu değil.

Feng Shui’nin bir düzeni var elbette ya da bir yerleşim biçi ancak tam olarak eşya düzenleme ya da sıralama işlemi değil. Binlerce yıl önce hayatımıza giren bu yöntem henüz popüler olmaya başladı ve deneyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Feng Shui’ye göre her şeyin her rengin ve eşyanın bir enerjisi var mesele bu enerjiyi doğru kullanmak ve bunun günlük hayata yansıtabilmek.

Feng Shui için gerekli birçok adım var öncelikle üzerinizdeki negatifliği atmanız ve bu işe inanmanız gerekir açıkçası Feng Shui’nin temelinde birazcıkta sizler yatıyorsunuz. Düşünce gücünüz ve pozitif enerjiniz bu konuda sizleri sonuca götürecektir. Bunun yanı sıra 8 tane temel yöntem vardır bu felsefede onları paylaşmak istiyorum.

1 ) Işık, renkli ve her çeşit, bunun yanı sıra aynalar
2 ) Ses, çanlar, müzik(isteğe göre) ve ziller
3 ) Renkler
4 ) Çiçek, bitki ve küçük ev hayvanları
5 ) Havada salınan nesneler,süsler
6 ) Heykel
7 ) Elektronik cihazlar
8 ) Bambudan yapılmış kılıçlar

Gelin beraber örneklerimizi inceleyelim. Ben özellikle en çok huzura ihtiyacımız olan yatak odası örneklerini tercih ettim.

fengshui-dekorasyon

Oturma odalarından başlayalım. Feng shui felsefesine göre dizayn edilmiş canlı renklerden ve aksesuarlardan faydalanarak dekore edilmiş bir oturma odası.

fengshui-dekorasyon1

Gerçekten içimizi açacak ve feng shui felsefesinin temeli huzur ve enerji verici bir oturma odası daha.

fengshui-dekorasyon2

Gayet şık ve sade şekilde dekore edilmiş bir oturma odası görüyoruz. Gerçekten böyle bir oturma odası hangimize huzur vermez ?

fengshui-dekorasyon3

Kırmızı ve beyazın muhteşem uyumunu yakaladığımız bu oturma dekorasyonunda da görüyoruz ki tercih sadelikten yana olmuş.

fengshui-dekorasyon4

Bu oturma odamızda da duvar da şık tablolar, canlı renkler feng shui felsefesinin karamsarlığa yer vermediğini gösterir nitelikte.

fengshui-dekorasyon5

Az eşya çok huzur sloganını kullanabiliriz aslında. Asyadan esintilerle dekore edilmiş bir yemek masası görüyoruz. Sadeliği seven her kullanıcı için iyi bir tercih olabilir.

fengshui-dekorasyon6

Bu oturma odası ise kullanıcı insiyatifinin de feng shui de temel alınabileceğini gösteriyor.

fengshui-dekorasyon7

Ve evet yatak odaları. Yatak odalarında sadeliğin getirdiği huzur tercih ediyor felsefemiz. Alçak bir yatak kullanılması aslında bizim rahat yataklarımızda bulamadığımız o eski yer yataklarında bulduğumuz huzuru simgeler nitelikte.

fengshui-dekorasyon8

Bu yatak odasın da işte canlı renklerden yana bir tercih yapılmış. Heykel ve diğer aksesuarlar da dikkat çekiyor.

fengshui-dekorasyon9

Felsefenin temeli olan huzur bu yatak odasında da hakim. Karmaşa yok her şey o kadar yalın ki insanın içini açıyor.

fengshui-dekorasyon10

Yine yere yakın bir yatak yine sade yine huzurlu bir ortam. Gerçekten insan huzur buluyor sizce de öyle değil mi ?

fengshui-dekorasyon11

Kırmızının hakim olduğu ve kullanıcıların gayet memnun kalacağı bir dekorasyon örneği değil mi ? Aslında feng shui felsefesiyle yapılan dekorasyon her insana iyi gelebilir diye düşünüyorum.

fengshui-dekorasyon12

Bu yatak odasın da ise tercih beyazdan yana olmuş ama duvar dekorasyonu ve aydınlatma aksesuarı yine bu felsefenin canlılığını göstermiş.

fengshui-dekorasyon13

Ve bonus olarak feng shui felsefesine göre dekore edilmiş bir mutfak. Ev hanımlarımızın zamanının çoğunu mutfakta geçirdiklerini düşünürsek onlara böyle huzur verici, şık bir çalışma ortamı hazırlamak güzel bir jest olur diye düşündüm.

Ben yazıyı hazırlarken çok güzel fikirler edindim umarım sizde okurken evinize bu canlılığı ve ferahlığı taşımaya niyetlenirsiniz. Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle.

Modern Yatak Odaları İçin Yuvarlak Yataklar

Yuvarlak yataklar yatak odalarındaki yerlerini son birkaç sezondur almaya başladı. Yeni yeni alışmaya başladığımız bu tasarımların en cezbedici yanları ise dikkat çekici bir güzelliğe sahip olmaları ve yatak odalarına modern olduğu kadar geniş ve ferah bir hava katmaları. Her ne kadar şekil itibariyle kulağa tek tip gibi gelseler de yeni tasarım yuvarlak yataklar oldukça farklı özellikleri ve görünüşleriyle her zevke hitap edebiliyor. Yatak odanızda modern bir hava estirmek istiyorsanız yuvarlak yatak modelleri tam size göre!

Yuvarlak yatakların kendilerini gösterebilmeleri için birincil ihtiyaç geniş bir yatak odası. Eğer dar bir yatak odanız varsa, daha geniş göstermesi için yuvarlak yataklar yerine klasik dikdörtgen yatakları tercih etmenizi öneririm. Yuvarlak yataklar dar yatak odalarında hem yaşam alanınızı kısıtlar, hem de kötü bir görüntü ortaya çıkmasına sebep olur. İlk tasarımlardan farklı olarak yeni yuvarlak yatak tasarımlarında birden fazla özellik de bulabilirsiniz. Bir tanesi ve sanırım yatak odaları için en önemlisi bazaya sahip olmaları. Kullanım kolaylığı sağlaması açısından yeni tasarımlarda baza detayı da düşünülmüş. Bu bazalar çoğunlukla dikdörtgen yatak bazalarından farklı olarak yanlara doğru açılıyor. Bu açıdan da yatak odanızın geniş olması çok önemli. Bazalarınızı daha rahat kullanabilmek için yuvarlak yatağınızı yatak odanızı ortalayacak şekilde konumlandırmayı da ihmal etmeyin.

Bazaların dışında yuvarlak yataklarda dikkat çeken bir diğer özellik de tasarımları. Yuvarlak yatak kısmının dışında kullanışlı olması açısından yatak başlık kısımları ve yatak kenarları daha geniş. Oldukça modern bir görüntüye sahip bu kısımlarda çoğunlukla farklı renkler tercih ediliyor ve bu şekilde daha ferah bir görüntü sağlanabiliyor. Ancak tercihinize göre  aynı renk yatak başlığı ve kenar tasarımları olan bir yuvarlak yatak takımını da rahatlıkla bulabilirsiniz. Bir diğer yuvarlak yatak tasarımında ise mobilya kısmını yuvarlak yatak kısmını ise normal dikdörtgen yatak kullanılıyor. Bu tasarımları, yuvarlak yatak kullanmakta zorluk çekenler rahatlıkla kullanabilirler. Dikdörtgen yataklı yuvarlık yatak modelleri de doğru nevresim ve yatak örtüsü takımı seçimiyle oldukça modern bir görüntü sergileyebiliyor.

Daha şık ve farklı bir dekorasyon istiyorsanız yuvarlak yataklarda hafif ışıklandırmalar kullanabilirsiniz. Bu şekilde odaya derinlik katmanız kolaylaşacaktır. Eğer yatak odanız çok geniş ise, yuvarlak yatağınızdan daha büyük bir yuvarlak halı ile de bütünlük yaratabilirsiniz. Yuvarlak yataklarla en iyi anlaşan yatak odası aksesuarlarından bir tanesinin de lambaderler olduğunu hatırlatalım. Lambaderleri de yatak odanızda yuvarlak yatağınız ile birlikte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Makyaj Masaları

Tuvalet masası olarak da bilinen makyaj masaları yakın zamana kadar yalnızca yatak odalarında kullanılırken, bugün yeni banyo tasarımlarıyla birlikte banyolarda da yerini almaya başladı. Bir sandalye, puf veya berjer ile takım haline getirilen makyaj masalarında artık kullanım kolaylığı ve rahatlığı kadar tasarım da bir hayli önem arz ediyor. Zevkinize göre tasarlanmış makyaj masalarını ayrı olarak satın alabileceğiniz gibi yatak odası takımlarının içerisinde de bulabilirsiniz. Yeni tasarım makyaj masalarını birbirinden ayırmanıza yardımcı olacak özellikler de var. Bu özellikleri ayna sayısı ve yapı malzemesi olarak 2’ye ayırabiliriz.

Ayna sayıları makyaj masallarının tasarımında değişim gösteren önemli unsurlardan bir tanesi. Klasik masa tasarımlarında tek ayna hala kullanılırken, çok aynalı makyaj masaları da yatak odaları ve banyolardaki yerini almaya almaya başladı. Tek aynalı tasarımlarda ise aynen şekli oval, dikdörtgen ya da kare olarak değişebiliyor. Kare aynalar genellikle parlak yapı malzemesinden imal edilmiş makyaj masalarında kullanılırken, dikdörtgen ve oval aynalar çoğunlukla ahşap ve retro tasarımlarda tercih ediliyor.

Çok aynalı makyaj masalarının tasarımında kullanılan ayna sayısı genellikle 3. Ancak tek aynalı bir tasarımı da bir ya da iki adet küçük makyaj aynasıyla çok aynalı makyaj masası haline getirebilirsiniz. Çok aynalı masaların bir diğer özellikleri de geniş bir tasarımları olduğu için çok çekmeceli olmalarıdır. Eğer geniş bir yatak odamız ya da banyonuz varsa, hem kullanım kolaylığı hem de şık bir görüntü için çok aynalı makyaj masalarını tercih edebilirsiniz. Eğer seçiminizi tek aynalı bir makyaj masasından yana yapacaksanız, makyajınızı ve bakımınızı kusursuzlaştırmak için ışıklı makyaj masalarını da tercih edebilirsiniz.

Makyaj aynalarını birbirinden ayıran bir diğer özellik ise kullanılan yapı malzemeleridir. Hala baskın olan yapı malzemesi ahşap olsa da cam ve benzeri diğer yapı malzemeleri de makyaj masası yapımında kullanılmaktadır. Cam tasarımlar çoğunlukla daha az yer kaplayan ve banyolarda kullanılan modellerdir. Ahşap tasarımlar ise modern bir görüntü sergileyebilecekleri gibi, tercihinize göre, retro bir görüntü de sağlayabilir. Parlak ahşap makyaj masası tasarımlarında çoğunlukla siyah ve beyaz renkler kullanılırken, retro tasarımlarda pastel renkler ağırlıklıdır. Odanızın dekorasyonuna göre ister retro, isterseniz de modern bir tasarımı tercih edebilirsiniz.

Uyku Setleri

Yatak odası dekorasyonunun en önemli kısmını yataklar oluşturur. Odanın dekorasyon tarzı hakkında da fikir veren yatakların mobilyalarından takım aksesuarlarına kadar her detay özenle seçilmelidir. Uyku setleri genel olarak bir yorgan, bir çarşaf, iki yastık kılıfı ve bir yorgan çarşafından oluşuyor. Tabii ki bazı markalar baza fırfırı gibi aksesuarların da olduğu setleri satışa sunabiliyor. Uyku setlerinin tek kişilik, çift kişilik ve bebek beşiği boyutları olmak üzere 3 boy seçeneği oluyor. Yani yatak odanız için alabileceğiniz gibi çocuk odalarında ya da tek kişilik misafir odalarında da tercih  edebilirsiniz. Modellerde ise mobilyanın türü ve odanın dekorasyonuna göre değişen çok fazla alternatif var.

Uyku Setleri

Hem sade hem şık bir dekorasyon isteyenler için yukarıdaki gibi çiçekli beyaz uyku setlerini tavsiye ederim. Hem tek kişilikte hem çift kişilikte rahatlıkla bulabilirsiniz.

Uyku Setleri

Açık renk duvar rengi sahip yatak odalarında koyu renk uyku setleri modern bir hava yaratır. Diğer mobilyalar ile bu bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

Uyku Setleri

Çocuklarınızın hobilerine ve zevklerine göre uyku setlerini de rahatlıkla bulabilirsiniz. Uyku setinin içindeki renkleri hafif olarak odaya da uygulayabilirsiniz.

Uyku Setleri

Hem renkli hem desenli bir model istiyorsanız pudra tonlarında bir uyku seti tam size göre olacaktır. Böylece çok karışık bir görüntü oluşmasını da engellemiş olursunuz.

Uyku Setleri

Çocuk odalarında renkli uyku setlerini kullanmak istiyorsanız sade renkleri diğer mobilyalarda ve duvarlarda tercih etmenizi öneririm.

Uyku Setleri

Düz siyah uyku seti istemeyenler ama siyahı sevenler için yukarıdaki gibi desenli ya da çizgili uyku seti modelleri de en çok tercih edilen modeller arasındadır.

Uyku Setleri

Hello Kitty özellikle kız çocukları tarafından çok sevilir. Erkek çocuklar için ise Örümcek Adam ya da Arabalar gibi temaların olduğu uyku setleri çok satılıyor.

Uyku Setleri

Taraftarı olunan takımın uyku setleri genellikle tek kişilik yataklarda tercih edilir ancak aynı takımın mensubu bir çift için de yatak odasında rahatlıkla kullanılabilir.

Uyku Setleri

Yuvarlak yataklar için de uyku setleri bulabilirsiniz. Her yerde bulamasanız da özellikle büyük markalarda rahatlıkla bulunabilir.

Uyku Setleri

Klasik dekorasyonları sevenler için buna uygun uyku setleri de satışa sunuluyor. Yukarıda bunun çok şık bir örneğini görüyorsunuz.

Uyku Setleri

Yukarıdaki gibi şık işleme ve motiflerin olduğu sade tasarım uyku setlerini tercih edebilirsiniz.

Uyku Setleri

Minimalist mobilyalarda sade ve modern uyku seti isteyenler için aynı rengin farklı tonları olan yukarıdaki gibi uyku setlerini öneririm.

Uyku Setleri

Farklı tasarımlar odaya tarz katabilir. Yukarıdaki ahtapot deseni gibi desenler bunun için güzel örneklerdir.

Uyku Setleri

Hem klasik hem modern tasarımları bulmak oldukça zor. Böyle bir şey istiyorsanız yukarıdaki gibi çizgiler ve farklı renklerin olduğu modellere göz atabilirsiniz.

Uyku Setleri

Zıt renkli tasarımlar modern dekorasyonlarda özellikle tercih edilir. Çizgiler de yine en çok tercih edilenlerden.

Modern Yatak Odası Dekorasyonları

Modern dekorasyon uzunca bir süredir evlerde uygulanmaya çalışılan bir ekol. Modernizm hem bütün olarak hem detaylarda sıklıkla kendini gösteriyor. Günümüzde modern dekorasyon iki şeyle özdeşleşti. Bir tanesi siyah; siyah ve tonlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı evler ya da odalar modern olarak nitelendirilmeye müsait oluyorlar. Bir diğeri ise teknolojik donanım. Teknolojinin ağırlıklı kullanıldığı evler veya odalar da yine modern olarak kategorilendiriliyor. Bu her ne kadar doğru olsa da tek başına yeterli bir sınıflandırma değil. Farklı renkler ve teknoloji kullanılmadan da modern evler dekore edilebilir. Yatak odaları bunu görselleştirmek için uygun odalardır. Aşağıdaki görsellerde hem siyahın ya da teknolojinin kullanıldığı hem de farklı renklerin olduğu ya da teknolojinin tercih edilmediği modern yatak odalarını inceleyebilirsiniz.

Modern Yatak Odası

Beyaz temizliği ve saflığı ifade ettiği kadar modernizmi de ifade eden bir renktir. Yatak odalarınızda tercih edebilirsiniz.

Modern Yatak Odası

Yatak odasında televizyon olanlar çok az yer kaplayan ve çok modern televizyon ünitelerini rahatlıkla bulabilirler.

Modern Yatak Odası

Eskitme duvar panelleri de modern yatak odası dekorasyonunda kullanıldığında çok farklı ve şık bir ortam oluşturmanıza yardımcı oluyor.

Modern Yatak Odası

Geniş yatak odalarında küçük oturma takımları da tercih edilebilir. Ya da bunun yerine bir berjer ya da sandalye de kullanabilirsiniz.

Modern Yatak Odası

Kırmızı da modern dekorasyonlarda kullanılmaya çok müsait bir renktir. Beyaz ile de çok rahat kombinlenebilir.

Modern Yatak Odası

Eğer böyle bir alternatifiniz varsa dekoratif şömineler de yatak odalarında çok modern bir hava yaratabiliyorlar.

Modern Yatak Odası

Aydınlatma yatak odasındaki dekorasyon tarzını en iyi yansıtan unsurlardandır. Özellikle modern lambaderleri incelemenizi tavsiye ederim.

Modern Yatak Odası

Yuvarlak yataklar modern dekorasyon için uygun mobilyalardır. Ama yuvarlak bir yatak için yatak odanızın biraz geniş olmasında fayda var.

Modern Yatak Odası

Yukarıda da görebileceğiniz gibi zıt ya da birbirinin tonu olmayan renkler de modern yatak odası dekorasyonlarında tercih edilebilirler.

Modern Yatak Odası

Cam duvarlar çoğunlukla yüksekteki evlerde bulunan yatak odalarında kullanılabiliyor. Ancak modern dekorasyonda çok önemli bir yerleri var.

Modern Yatak Odası

Aydınlatmalı duvar panelleri de dekorasyonu modernleştirme de kullanılabilecek detaylardandır. Siyah dışında birçok rengi ve deseni tercih edebilirsiniz.

Modern Yatak Odası

Bir oturma alanı düşünüyorsanız bir seperatör ya da panel yardımı ile yatak ve oturma alanlarını birbirinden ayırabilirsiniz.

Modern Yatak Odası

Modernizm sadece renklerle değil mobilyalarla da sağlanabilir. Yukarıdaki gibi modern bir sandalye, tablo ya da çerçeve ile de bunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Modern Yatak Odası

Duvar kağıtları ve tam duvar paneller de yatak odalarında kullanılabilir. Yukarıdaki saat dekoru çok şık bir örnek olmuş.

Modern Yatak Odası

Pudra tonları ile de rahatlıkla modern bir yatak odası dekorasyonu hazırlayabilirsiniz. Doğru renklerle kombinlemeniz yeterli olacaktır.

Gardırop Modelleri

Yatak odası dekorasyonu üzerine titrediğimiz oda dekorasyonlarının başında geliyor. Yatak odalarında seçilen mobilyalar da dekorasyonun önemli parçalarındandır. Yatak odasında bütünlük oluşturmak her zaman bütün mobilya ve aksesuarların aynı yapı malzemesinden yapılması ve benzer renk tonlarının kullanılması değildir. Her iki konuyla ilgili zıtlıklar da rahatlıkla şık bir dekorasyon oluşturmaya yardımcı olabilir. Karar vermeniz gereken ilk nokta modern mi klasik mi bir dekorasyon istediğinizdir. Buna karar verdikten sonra mobilya ve aksesuarları seçmeye başlayabilirsiniz. Gardıroplar yatak odalarında hem yer kaplayan hem de yer kaplayan kıyafet ve aksesuarları bir arada tutan bir mobilya türüdür. Tasarımlar her alanda olduğu gibi gardıroplarda da hızla gelişmiş ve bizim ihtiyaçlarımıza göre şekillenmiştir.

Ahşap gardıroplar evlerde en sık görmeye alışık olduğumuz gardırop modelleridir. Hem klasik hem modern dekorasyonlarda rahatlıkla kullanabilir. Klasik tasarımlarda eskitme uygulanmış ya da antika gardırop modelleri daha sık tercih ediliyor. Modern tasarımlarda ahşap bir gardırop istiyorsanız lake ile kaplanmış gardırop modellerine göz gezdirebilirsiniz. Görsellerde de görebileceğiniz gibi lakelenmiş gardırop modellerinde renk seçeneğiniz çok fazla. Siyah ise modern yatak odalarında en çok tercih edilen renk. Bunun dışında bordodan parlament mavisine kadar hemen her renkte gardıropları ilgili mağazalardan bulabilirsiniz. Ahşap gardıroplarda düz renklerin yerine desenli modeller de üretiliyor. Hareketli ve canlı bir model istiyorsanız desenli gardıroplara göz gezdirebilirsiniz.

Ahşap dışında cam ya da metal gardırop modelleri de kullanılan modellerdir. Gardıroplarda değişen bir diğer tasarım farkı ise kapı modelleri oluyor. Düz kapaklar hala kullanılıyor ve gayet de şık duruyorlar. Bu düz kapakların yerini yavaş yavaş alan bir diğer trend ise sürgülü kapılar. Gardıroplarda sıkça kullanılmaya başlanan sürgülü kapılar dar yatak odalarında özellikle tercih edilebiliyor. Kapaksız geniş gardırop modelleri de var. Bu modeller ayakkabı, kemer gibi aksesuarları da bir arada tutmanızı sağlayan genellikle kapak yerine cam bir kapısı bulunan gardırop modelleridir. Geniş yatak odalarında rahatlıkla kullanılan ve çok şık duran gardıroplardır. Bu modellerin dışında L şeklinde duran yine geniş köşe gardıropları da bulabilirsiniz. Bunlar çoğunlukla geniş bir gardıroba ihtiyaç duyanlar tarafından tercih edilen modellerdir.

Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

 

Aydınlatma konusunda çok fazla farklı alternatiflerimiz var. Ancak avizeler dışında hemen hiçbiri evlerde kullanılamıyor. Yatak odalarında ise loş ışık ya da farklı bir aydınlatma isteyenlerin birçoğu bu aksesuarları tercih edebiliyor. Işık yoğunluğu, rengi ya da dağılımına göre birbirinden farklı birçok aydınlatma seçeneği var. Bunlar tercih edilirken tabii ki dekoratif bir görüntü sergiliyor olmaları da bir seçim kriteri. Bunun dışında odanın genişliği ya da kullanılan mobilyalar da seçimde etkin rol oynuyor.

Kullanım sıklığına göre başlayacak olursak ilk sırayı hala avizeler alıyor. Avizelerde ise farklı seçenekler gündemde. Sarkıt avizelerden başlayalım. Sarkıt avizeler evin her yerinde olduğu gibi yatak odasında da çok şık duruyor. Bir tane kullanabileceğiniz gibi hoş bir görüntü oluşması açısından birden fazla da tercih edebilirsiniz. Çok farklı dekoratif şekillerde ve desenlerde sarkıt avizeler bulmanız mümkün. Avizelerde ikinci seçenek klasik modeller. Klasik avize modelleri güzel bir yatak odası dekorasyonu ile rahatlıkla kullanılabilirler. Bunu sağlamak için mobilyaları ve aksesuarları göz önünde bulundurmanız yeterlidir.

Abajurlar yatak odalarında sıkça tercih edilen aydınlatma aksesuarlarındandır. Ancak birincil aydınlatma olarak çok tercih edilmiyor. Yine de birincil aydınlatma olarak tercih edilen yatak odaları loş ve göz yormayan bir ışığa sahip olduğundan kullananlarda şikâyet edenleri kolay kolay bulamazsınız. Lambaderler de yine az ışık ve modern bir görüntü isteyenler için farklı modellerde üretilen aydınlatma aksesuarlarıdır. Hem modern hem klasik birçok farklı lambader modelini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Aplikler yatak odalarına derinlik katan aydınlatma aksesuarlarıdır. Hem loş ışık hem derin bir görüntü isteyenler aplikleri tercih edebilirler. Apliklerde uzun çok ışık yayan modeller bulabileceğiniz gibi küçük duvara monte modeller de bulabilirsiniz. Spotlar yine odaya derinlik katan aydınlatma aksesuarlarındandır. Son zamanda kullanım sıklığı artmaya başladı. Bazı duvar panelleri ya da asma tavan modelleri spot ışıklandırma kullanılarak üretiliyor ve aydınlatma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.

Bütün bu alternatifleri tek tek kullanabileceğiniz gibi aynı anda birden fazla farklı aksesuarı da bir arada kullanabilirsiniz. En çok kombinlenenlerin başında avize ve abajurlar geliyor. Bu iki aydınlatma aksesuarı aynı anda sıklıkla kullanılıyor. Bunun dışında size uygun gelen herhangi iki aksesuarı da aynı anda aydınlatma için kullanabilirsiniz.

Ortopedik Yastıklar

Sağlıklı ürünlerden biridir ortopedik yastıklar. İyi bir uyku için iyi bir yatak ve iyi bir yastık gereklidir. Ortopedik yastık modellerinin  uyku esnasında oluşabilecek ağrı ve tutulmalara karşı faydalı olduğu biliniyor. Aynı zamanda boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları bulunanların da tercihleri arasında yer alıyor. Ortopedik yastıkların normal yastıklara göre farklı modelleri de üretiliyor.Boyun ve baş bölgesi ile tam bir uyum içerisinde olan ortopedik yastıklar yatış şeklinize göre şekil alıyor. Ortopedik yastık modellerinin derece derece sert ve yumuşak üretimleri olduğu söylenebilir. Aşağıda verdiğimiz görsellere bakarak ortopedik yastıklar ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Anti-bakteriyel olan bu yastıklar aynı zamanda terlemeyi de azaltıcı etkiye sahip. Kaliteli kumaş ve ileri teknoloji ile üretilen ortopedik yastıklar kaliteli bir uyku sunuyor.

 

 

Ergonomik olan ortopedik yastıkların modelleri bir nevi sağlık problemleri ile de ilgili olarak farklılık gösteriyor. Örneğin reflü yastıkları. Ortopedik olan reflü yastıkları özel ürünlerdir. Tamamen reflü hastalarının rahat bir uyku olanağı bulabilmeleri için üretilen reflü yastıklarının fiyatları ise 70 -80 lira civarında. Alıcıya ödeme imkanı da sunulan ilgili mağazalarda ortopedik yastık modellerini yakından görebilirsiniz.

Boyun fıtığı için veya horlamayı engelleyici ortopedik yastıklar da mevcut. Sadece yetişkinler için değil çocuk ve bebekler için de ortopedik yastıklar üretiliyor. Ortopedik yastık kullanmanız için illa bir rahatsızlığınızın bulunması gerekmiyor. Sağlıklı insanlarında son derece rahat edebilecekleri bir ürün ortopedik yastıklar. Ayrıca göze hoş gelen bir çok modeli de var. Yıkanabilir ve yumuşak kumaşı ile rahatça temizliğini de yapabiliyorsunuz. Bebekler ve çocuklar için üretilen yastık modellerinde daha çok ay şeklinde üretilen modellere rastlamak mümkün. Aynı zamanda bebeğin sağa sola düşmesini de engelleyen bir yastık olduğunu da belirtelim. Yetişkinler için ayrıca seyahatlerinde yanlarında taşıyabilecekleri ortopedik yastık modelleri ise en fazla tercih edilenler arasında. İşi gereği çok fazla seyahat edenlerin genel bir sıkıntısıdır iyi uyuyamamak. Çünkü kişi seyahat sırasında kafasını ve boynunu rahat ettiremez. Bu da beraberinde kalitesiz uykuyu getirir. Fakat ortopedik yastıklar ile bu sıkıntı kolayca halledilebilir.

Ortopedik Yataklar

Rutin bir günün ardından insan iyi bir dinlenmeyi hak ediyor. Sıcak bir duş, yemek, tv derken uyku vakti geliyor. İyi bir uyku alınmadığında ise insan kendini tüm gün yorgun ve halsiz hissediyor. Peki iyi bir uyku için ne yapmalı? Aslında uzmanların bu konuda bir çok önerisi var. Kaliteli bir uyku için öncelikle karanlık çok önemli. Yatak odanızın karanlık olmasına dikkat edin .Sonrasında elbette yatağın kalitesi çok önemli. Uyku esnasında vücudun rahat edememesi sırt, bel ve boyun ağrılarına neden olmaktadır.

Özellikle sağlık problemi olanların mutlaka ortopedik yatak kullanmaları tavsiye edilir. Bel fıtığı olanların özellikle tercih ettiği ortopedik yataklar derece derece ayrılır. Ful ortopedik yatak modelleri en sert yatak olarak alıcıya sunuluyor. Yumuşak yatak sevenler için ortopedik yatak modellerine geçiş biraz zor olabilir. Fakat çok sert olmayan ve derece derece ayrılan bu yatak modelleri tamamen insan vücudunun rahat edebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır.

 

 

Yukarıda ortopedik yataklara ilişkin görseller verdik. Ortopedik yatakların modelleri ve kalınlıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ortopedik yatak modellerinin kaliteli bir uyku için şart olduğunu söyledik. Neden diyenler için hemen kısa bir detay verelim. Ortopedik yatak modellerinin normal üretim yatak modellerine göre daha farklı tasarlandığını söyleyelim öncelikle. Anti bakteriyel ve hava alan özel kumaşlardan üretilen ortopedik yatakların yaylı ve yaysız seçenekleri var. Özellikle hasta yataklarında yay yerine daha farklı bir mekanizma kullanılarak üretilmektedir. Tamamen kişinin beden rahatlığı hesaplanarak üretilen bu hasta yataklarının titreşimli modelleri de var. Ortopedik yatak modellerinde kullanılan malzeme kat kat değişir. Tüm gece sizi dinlendirmesi gereken yatağın ortopedik olması vücuduz için çok faydalı olacaktır. Omurga rahatsız olduğunda bitmek bilmeyen bir yorgunluk ve ağrı olacaktır. Ortopedik yatakları tercih ederken sağlık sorununuz varsa belirterek almalısınız. Yoksa sonrasında size uygun olmayan bir yatak size daha fazla sorun getirecektir. Ortopedik yatak modellerini ilgili satış noktalarında bulabilirsiniz.

 

Ranza Modelleri

Evlerin en büyük sıkıntısı her zaman dar gelmesidir galiba. Alınan mobilyaların bir türlü doğru şekilde yerleştirilememesi veya başka nedenlerden kaynaklı olarak gelen bir sıkıntı durumudur bu. Ev ihtiyaçlarına ve mobilyalarına bakıldığında gerekli alan yok ise yaratmak gerekiyor. Olmayan alanı oluşturmak için ise işte size bir kaç tüyo. Alacağınız mobilyaların pratik ürünler olması ile başlayabilirsiniz. Çünkü bir evde en fazla yer kaplayan eşyalar mobilyalardır. Pratik mobilyalardan biri olan ranzalardan bahsedelim. Yatak odalarında özellikle çocuklar için tercih edilen bu sistem oldukça güzel. Çok pratik bir mobilya olan ranza modelleri son yıllarda çok farklı modelleri ile de çok dikkat çekiyor. Sadece iki katlı modeller değil tekli model seçeneklerinde de bulunan detaylar da çok ilginç. Aşağıda verdiğimiz görsellere bir göz atın, pişman olmayacaksınız. Ne kadar güzel fikirler, ne kadar güzel modeller düşünülmüş göreceksiniz.

 

 

Ranza modellerinde öncelikle iki katlı olanlarından bahsedelim. İki katlı ranzalar iki yataklı olduğundan iki kişinin rahatça kullanımı için tasarlanmıştır. İki katlı ranzalar demir ve ahşap modeller olmak üzere ikiye ayrılır. Yetişkinler için demir modeller tercih edilirken çocuklar için daha çok ahşap ürünler uygun görülmektedir. İki katlı ranzalarda özellikle alttaki yatağın katlanabilir ve gizlenebilir modelleri olduğunu belirtelim. Gizlenebilen yatak sayesinde daha çok alan elde edilmektedir. Bu modellerin dikkat çeken diğer bir detayı ise başlık kısımlarından aşağıya doğru bir bütün olarak tasarlanan ilave dolap seçenekleridir. Bu dolaplar genelde raf ve çekmece şeklinde üretildiğinden oldukça pratiktir. Çocuk ranzalarında çeşitli modeller bulabilirsiniz. Kenarları ve merdivenleri oyun haline getirilen eğlenceli modeller çok dikkat çekiyor. Örneğin kaydırak şeklinde merdivenler aşağı iniş için oldukça keyifli. Çalışma masaları ve oturma alanları sunan ranza modelleri de yine en fazla dikkat çeken seçenekler arasında. Çadırlı, masalı, raflı bir çok model var. Yeter ki siz ihtiyacınızı belirleyin, ranza modellerinde yok yok denebilir. Altı çekmeceli modeller de yine pratik ve kullanışlı ranza detayları arasında.